Connect with us

Останато

Колку чини одложувањето на Олимписките игри во Токио?

Објавено

на

Овогодинешното одложување на 32-те Летни олимписки игри во Токио поради пандемијата на коронавирусот ќе чини околу 1,9 милијарди долари, објавија јапонските организатори.

Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и јапонската влада беа принудени да ги откажат годинашните Олимписки игри во Токио поради пандемијата на вирусот Ковид-19.

„До одлуката за откажување, организацијата на овој спортски настан чинеше околу 13 милијарди долари”, објави јапонскиот весник „Јомиури“.

Дополнителните трошоци за одложување на Олимписките игри вклучуваат плати на сите кои се вклучени во овој голем проект, како и спроведување на нов систем за враќање на билетите, но не и воведување на мерки за спречување на ширење на коронавирусот, пренесува „Reuters”.

Останато

Лагард: Да се регулира тргувањето со биткоинот поради перење пари

Објавено

на

Претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард, повика на глобално регулирање на трговијата со биткоин, наведувајќи дека оваа дигитална валута во некои случаи се користи за активности за перење пари и дека е потребно да се затворат сите „дупки“ во регулативата, пренесува „Reuters“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот повторно достигна вредност од близу 40.000 американски долари

Објавено

на

Вредноста на биткоинот повторно се искачи на близу 40 илјади американски долари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Директорката на ММФ, Кристалина Георгиева ги повика владите во светот да трошат што е можно повеќе

Објавено

на

Креаторите на политики ширум светот треба желно да прифаќаат зголемување на трошоците за да помогнат во заживување на нивните погодени економии, изјави шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристалина Гергиева на годишниот руски економски форум „Гајдар”. (more…)

Продолжи со читање

Популарно