Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Странски банки

Колку е стабилен американскиот банкарски сектор?

Објавено

на

Банкарскиот сектор на САД секогаш се следи со голема внимателност бидејќи и мала нестабилност може да влијае на глобалната економија, особено што сега дел од американските економисти и бизнисмени предвидуваат рецесија и можна нова финансиска криза во 2020 година.

Еден од индикаторите кој се следи е и самата состојба со ликвидноста на банките и нивната пазарна позиција. Ако лани ниту една банка не прогласи банкрот или стечај, оваа година дури четири американски банки ставаат клуч на врата.

Сепак, станува збор за помали локални банки кои по направената ревизија се откриени голем број на внатрешни кадровски и осигурителни проблеми.

Пропаѓањето на четири локални банки од Њу Џерси, Тексас, Охајо и Кентаки нема да се одрази негативно на банкарскиот сектор во целост но, може да биде индикатор со какви проблеми се соочуваат кредиторите.

Во поблиската историја само во 2005, 2006 и 2018 година не пропаднала ниту една банка во САД. Во екот на финансиската и пазарна криза во 2008 и 2009 пропаѓаа по 300 банки годишно.

Повеќе

Странски банки

Федералните резерви на САД ќе прават дигитален долар?

Објавено

на

Федералните резерви на САД ја разгледуваат можноста за создавање на дигитален долар како нов вид на платежно средство. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

ЕЦБ: Ниските каматни стапки ја загрозуваат финансиската стабилност на Еврозоната

Објавено

на

Ризиците по финансиската стабилност во Еврозоната се зголемија делумно поради политиката на ниски каматни стапки на банката, смета потпретседателот на Европската централна банка (ЕЦБ) Луис де Гиндос во полугодишниот билтен објавен во средата. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Банките мора да ги имплементираат технолошките иновации за подобрување на искуствата на клиентите

Објавено

на

Банките мора да ги прифатат деловните модели на компании за технологија, за да ја задржат својата позиција на пазарот, порачаа водечките извршни директори во финансискиот сектор на конференцијата „East Tech West“, чиј домаќин е CNBC во кинескиот град Гвангжу. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange