Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Колкава е платата на Папата Франциск!?

Објавено

на

Посетата на нашата земја на папата Франциск е главната вест деновиве која го привлече интересот на јавноста, а во медиумите се откриваат разни детали од неговата биографија за кои народот не слушнал многу.

Така, како еден интересен факт од биографијата на поглаварот на Римокатоличката црква е и неговото име. Имено, тој е роден на 17-ти декември 1936 година во Буенос Аирес како Хорхе Марио Бергољо.

За време на неговото прво јавно обраќање откако стана папа, на 16-ти март 2013 година, тој пред медиумите изјави дека за себе го избрал името на светецот Францис, бидејќи посебно бил загрижен за состојбата на сиромашните во светот.

Токму поради тоа, папата Франциск не добива плата за својата позиција. Всушност, папата Франциск конкретно се заветувал на сиромаштија, и тој не е во можност да поседува друг имот освен оној што го чува, поради тоа што е Римски епископ. Другите негови претходници кои не се заветувале за сиромаштија биле слободни да добијат плата, а папата Емеритус Бенедикт има пензија од 24.000 евра годишно.

Папата Франциск има пристап до стотици милиони долари секоја година, но ниту еден цент од тие пари не може да ги користи за лични цели. Сите тие пари се наменети за добротворни цели и црковни активности. Црквата како целина гарантира дека сите потреби на папата во однос на облека, засолниште и храна се обезбедени.

Значи, папата не зема плата, а доколку замине во пензија како неговиот претходник Бенедикт, неговата пензија ќе биде околу 1/10 од големината на платата од која се откажал.

Останато

Хари Костов и Комерцијална банка влегуваат во РК Вардар?

Објавено

на

Првиот човек на Комерцијална банка, г-дин Хари Костов најверојатно наскоро ќе биде обелоденет како прв човек и на РК Вардар. (more…)

Продолжи со читање

Останато

7% од кредитоспособните лица, лани зеле брз кредит

Објавено

на

Граѓаните се заинтересирани за услугите на финансиските друштва, познати како брзи кредити. Земаат просечно меѓу 200 и 400 евра кредит, а во минатата година седум отсто од кредитоспособното население во земјава било опслужено од овие финансиски друштва. Од година во година секторот расте, а за поголема сигурност за потрошувачите дел од овие друштва што работат во земјава формираа Асоцијација на финансиски друштва. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Сузбивање на сивата економија е можно со здружена стратешка акција

Објавено

на

Проектот на УСАИД Партнерство за подобра бизнис регулатива одржа форум на тема: „Механизми за елиминација на сивата економија, имплементација и очекувани резултати“, во организација на Сојуз на стопански комори на Македонија. На високо ниво, претставниците на Владата, домашни и странски експерти, професори и истакнати стопанственици дискутираа за најголемите предизвици на компаниите во борбата со сивата економија, конкретни решенија за нејзино сузбивање како и очекуваните ефекти за стопанството и економијата од воведување  на нерегистираните субјекти во системот. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange