Connect with us

Останато

Кои се четирите приоритети на буџетот за 2022 година?

Објавено

на

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, во емисијата „Економски Магазин“ на Алсат зборуваше за главните цели на предлог-буџетот за 2022 година.

Притоа, тој нагласи дека буџетот претставува зголемување на приходите од 7,4 отсто, а на расходите за 1,4 отсто.

„Предлог-буџетот за 2022 година има четири главни цели, при што првата е заштита на здравјето на граѓаните од пандемијата Ковид-19, втората е поддршка на економијата во овој период на кризни последици, но и економско закрепнување, третата е фискалната консолидација и зголемувањето на капиталните инвестиции во буџетот и четвртото е поврзано со нормалното функционирање на буџетот како и нормалното функционирање на политиките и реформите поврзани со судството, евроатлантските реформи и други“, рече Бесими.

Останато

Извозот во првите шест месеци зголемен за 20,2%, а увозот за 28,7 проценти

Објавено

на

Вкупната вредност на извозот од земјава во периодот јануари – јуни 2022 година изнесува 4.097.486.000 евра и бележи раст од 20,2 проценти во однос на истиот период лани, додека вредноста на увезената стока е 5.974.699.000 евра што е зголемување за 28,7 проценти, соопшти Државниот завод за статистика. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

(ВИДЕО) Спојувањето на етериум може да ја поттикне цената на биткоинот нагоре!?

Објавено

на

Популарниот крипто-аналитичар Бенџамин Кауен анализира како етериум може да ја поттикне цената на најпознатата криптовалута биткоинот нагоре. (more…)

Продолжи со читање

Останато

СИСТЕМОТ КОНЕЧНО АЖУРИРАН – Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер за скенирање на фискални сметки

Објавено

на

Управата за јавни приходи, ги информира корисниците на апликацијата МојДДВ, дека може да се вратат на напредниот скенер за скенирање на фискални сметки. (more…)

Продолжи со читање


Популарно