Connect with us

Останато

Кои се најмоќните земји во светот?

Објавено

на

Најмоќните земји во светот, без разлика дали им се допаѓаат на луѓето или не, се земјите кои постојано доминираат на насловите на вестите, кои се преокупирани со креирање на политика и економски предвидувања. Точни или неточни, нивните економски и политички одлуки може да имаат ефекти врз целиот свет.

Глобалната студија на “US News & World” покажа кои се најмоќните земји во светот.

 

Во истажувањето беа вклучени 21.000 испитаници од 80 земји кои оценуваа индикатори како што се квалитетот на живот, култура, бизнис средината и други.

 

Главен критериум е “моќта” ĸoја е одредена според економското и политичкото влијание на секоја земја. 

 

Вака изгледа листата на 20 најмоќни земји во светот:

 

20. Пакистан

 

19. Шведска

 

18. Италија

 

17. Австралија

 

16. Индија

 

15. Швајцарија

 

14. Иран

 

13. Турција

 

12. Канада

 

11. Јужна Кореја

 

10. Обединети Арапски Емирати

 

9. Саудиска Арабија

 

8. Израел

 

7. Јапонија

 

6. Франција

 

5. Германија

 

4. Обединето Кралство

 

3. Кина

 

2. Русија

 

1. САД

 

Криптовалути

Со појавата на новиот сој ОМИКРОН, крипто токенот „Омикрон“ ја зголеми вредноста за над 900%

Објавено

на

Се ближи крајот на 2021 година и веќе сè е токенизирано, односно криптовалутите се веќе секојдневие. Но, по големиот раст од неодамна, крипто пазарите и генерално криптовалутите паднаа минатата недела по веста за новата варијанта на коронавирусот Омикрон. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Колку изнесува К15 за оваа година?

Објавено

на

Вработените во приватниот сектор, до крајот на годината ќе добијат регрес за годишен одмор попознат како К-15. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Почна исплатата на ноемвриските пензии

Објавено

на

Од денеска започна исплатата на ноемвриските пензии кои ќе се исплаќаат етапно со цел поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно