Connect with us

Останато

Кои се најбогатите американци според Forbes 400?

Објавено

на

Богатите уште еднаш станаа побогати. За прв пат од 1994 година, има нов број 1, бидејќи основачот и извршниот директор на Amazon.com Џеф Безос го надмина Бил Гејтс на врвот. Безос е, исто така, првиот човек кој се појавува во редовите со богатство од повеќе од 100 милијарди долари – тој достигна 160 милијарди долари благодарение на неверојатната добивка од една година од 78,5 милијарди долари. Forbes оваа листа ја припрема 37ма година по ред.

Минималната нето вредност за да се приклучи на овој ексклузивен клуб ја погоди највисоката вредност од 2,1 милијарди долари додека просечната нето вредност за член на “Форбс 400” се зголеми за половина милијарда на рекордни 7,2 милијарди долари. На овие возвишени височини, повеќе од една третина од милијардерите на нацијата, рекордни 204, не беа доволно богати за да го скршат клубот. Дури и покрај тоа, 15 новодојденци се искачија во редовите, меѓу кои и Крис Ларсен од Ripple, првиот член на Forbes 400 кој направи богатство од криптоварти; Дру Хјустон, извршен директор на ново јавно претпријатие за споделување датотеки Dropbox; и наследничката на In-N-Out – Линси Снајдер, сега најмладата жена на Forbes 400 на 36-годишна возраст.

Топ 5 најбогати според Forbes.

Целосната листа на најбогатите американци можете да ја најдете тука.

Останато

Бизнисот со топлинска енергија оди во домашни раце – Адора инженеринг на јавна лицитација за 9,3 милиони евра го купи имотот на Топлификација АД во стечај

Објавено

на

Адора инженеринг по пат на јавна лицитација, за 9,3 милиони евра, ги купи Топланите Исток и Запад и најголемиот дел од останатиот имот на Топлификација АД, која е во стечај. Со оваа купопродажба успешно се завршува стечајната постапка на ова претпријатие и се отвара ново светло, поглавје во регулираниот бизнис со производство на топлинска енергија, кој што е од државно значење, односно директно влијае врз екологијата и целокупниот комфор на живеење на граѓаните во главниот град Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Извршниот директор на Тиго Фајнанс, Филип Димитровски, прогласен за еден 40 највлијателни и најуспешни бизнис лидери под 40 години во Југоисточна Европа

Објавено

на

Престижната меѓународна агенција „Business Elite Awards“, на специјална гала свеченост организирана во Истанбул, Турција, му го додели значајното „40 Under 40“ признание за бизнис лидер под 40 години на Филип Димитровски, извршен директор на финансиското друштво Тиго Фајнанс. (more…)

Продолжи со читање

НБРМ

Во соработка со ИНФЕ-ОЕЦД и Министерството за финансии на Холандија се засилуваат активностите за спроведување на националната Стратегија за финансиска едукација и финансиска инклузија

Објавено

на

Спроведувањето на првата национална Стратегија за финансиска едукација и финансиска инклузија засилено напредува. Оттука, вчера и денес, финансиските регулатори од земјава предводени од Народната банка во рамките на Координациското тело за финансиска едукација и финансиска инклузија, заедно со Меѓународната мрежа за финансиска едукација при Организацијата за економска соработка и развој (ИНФЕ-ОЕЦД) во соработка со Министерството за финансии на Холандија, организираат работилница, во рамките на програмата на Конституенцата и програмата „Манивајс“ (Money Wise). (more…)

Продолжи со читањеПопуларно