Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Кои европски банки се најизложени на последиците од кризата на турската лира?

Објавено

на

Влијанието на турската лира, врз билансите на големите банки во Европа, е ризик што може да се држи под контрола, според истражувањето на агенцијата DBRS.

Во извештајот на агенцијата стои дека кризата во Турција, преку банкарски инвестиции и ко-сопствеништво, најмогу ќе ги погоди италијанската УниБанка, шпанската ББВА, француската БНП Парибас, холандската ИНГ и британскиот ХСБЦ. Од агенцијата очекуваат намалување на профитабилноста и капиталот на банките.

Сепак, најпожелно е да се држи кризата под контрола, стои во соопштението на агенцијата. Додадоа и дека сеуште може да се управува со кризата и нејзиното влијание врз банкарскиот сектор во Европа.

Останато

Раст на просечната плата во Македонија

Објавено

на

Просечната плата исплатена во март годинава во однос на март 2018 година е повисока за 3,8 проценти и изнесува 24.590 денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Хари Костов и Комерцијална банка влегуваат во РК Вардар?

Објавено

на

Првиот човек на Комерцијална банка, г-дин Хари Костов најверојатно наскоро ќе биде обелоденет како прв човек и на РК Вардар. (more…)

Продолжи со читање

Останато

7% од кредитоспособните лица, лани зеле брз кредит

Објавено

на

Граѓаните се заинтересирани за услугите на финансиските друштва, познати како брзи кредити. Земаат просечно меѓу 200 и 400 евра кредит, а во минатата година седум отсто од кредитоспособното население во земјава било опслужено од овие финансиски друштва. Од година во година секторот расте, а за поголема сигурност за потрошувачите дел од овие друштва што работат во земјава формираа Асоцијација на финансиски друштва. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange