Connect with us

Форекс

Кои акции на Македонска берза беа најинтересни за инвеститорите во мај?

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.05.-31.05.2021 година вкупниот промет изнесува 577.516.979 денари и е намален за високи 40,11% во однос на претходниот месец април.

Класичното тргување изнесува 497.949.423 денари и бележи намалување во однос на април за 14,44%.

Во класичното тргување истргувани се акции во вредност од 489.718.003 денари и обврзници во вредност од 8.231.420 денари, додека пак нема забележано тргување со други хартии од вредност.

Блок трансакциите во мај изнесувале 79.567.556 и бележат драстично намалување од 79,19%.

Бројот на трансакции во мај изнесувал 1.687, односно 166 трансакции помалку во однос на април, со што бележи намалување од 8,96%.

Според бројот на трансакции, идентично како и изминатите неколку месеци, лидер во најтргувани акции на официјалниот пазар за мај беа акциите на Комерцијална банка АД Скопје, со вкупно 493 трансакции, пред акциите на Алкалоид АД Скопје со вкупно 446 трансакции. Трети најтргувани акции по бројот на трансакции беа акциите на НЛБ Банка АД Скопје со 124 трансакции.

Според количината на истргувани акции, апсолутен лидер е Гранит АД Скопје со 35.984 истргувани акции. На второто место се наоѓаат акциите на Комерцијална банка АД Скопје со 14.470, а акциите на Македонски Телеком АД Скопје го заземаа третото место со 9.604 истргувани акции.

Целосниот месечен статистички билтен за мај 2022 година можете да го погледнете на следниов линк.

Форекс

Цената на нафтата надмина 116 долари за барел

Објавено

на

Цените на нафтата денеска пораснаа на трета последователна трговска сесија поради неизвесностите поврзани со глобалното производство, кои се закануваат дополнително да ја заострат понудата на пазарот. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Пад на акциите на европските берзи во пресрет на седницата на ЕЦБ

Објавено

на

Вредноста на акциите на европските берзи денеска бележат пад, бидејќи инвеститорите не сакаат да преземаат ризици во пресрет на состанокот на лидерите на Европската централна банка, од кој се очекува да бидат најавени зголемувањата на каматните стапки, имајќи ја предвид рекордната инфлација во еврозоната. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Руската рубља од почетокот на војната двојно ја зголеми вредноста во однос на доларот

Објавено

на

Централната банка на Русија вчера повторно ги намали каматните стапки, по трет пат од почетокот на мај, со цел да го спречи зајакнувањето на рубљата. (more…)

Продолжи со читање


Популарно