Connect with us

Форекс

Кои акции на Македонска берза беа најинтересни за инвеститорите во септември?

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.09.-30.09.2021 година вкупниот промет изнесува 615.657.953 денари и е намален за високи 78,01% во однос на претходниот месец август.

Класичното тргување изнесува 503.426.341 денари и бележи намалување во однос на август за 27,71%.

Во класичното тргување истргувани се акции во вредност од 430.550.084 денари и обврзници во вредност од 72.876.257 денари, додека пак нема забележано тргување со други хартии од вредност.

Блок трансакциите во септември изнесувале 74.210.068 и бележат намалување од 96,46%.

Бројот на трансакции во септември изнесувал 2.105, односно 67 трансакции повеќе во однос на август, со што бележи намалување од 3,29%.

Според бројот на трансакции, идентично како и изминатите неколку месеци, убедлив лидер во најтргувани акции на официјалниот пазар за септември беа акциите на Комерцијална банка АД Скопје, со вкупно 672 трансакции, пред акциите на Алкалоид АД Скопје со вкупно 391 трансакции. Трети најтргувани акции по бројот на трансакции беа акциите на Макпетрол АД Скопје со 164 трансакции.

Според количината на истргувани акции, апсолутен лидер е Гранит АД Скопје со 23.694 истргувани акции. На второто место се наоѓаат акциите на Стопанска банка Скопје АД – Скопје со 17.816, а акциите на Македонски Телеком АД Скопје го заземаа третото место со 15.118 истргувани акции.

Целосниот месечен статистички билтен за септември 2021 година можете да го погледнете на следниов линк.

Форекс

Руската рубља ќе стане официјална валута во дел од украинските градови

Објавено

на

Градот Херсон во јужниот дел на Украина, за кој Русија тврди дека е под нејзина контрола, ќе премине кон користење на рубљата од 1-ви мај, објавија руски државни медиуми. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Доларот опасно му се приближува на еврото!

Објавено

на

Еврото утринава падна на најниско ниво во последните пет години од 1,05890 долари, откако руски „Газпром” соопшти дека ќе го прекине снабдувањето со гас за Полска и Бугарија. Падот под 1,06 долари за прв пат по пет години во однос на генерално силниот американски долар доаѓа поради зголемената загриженост околу енергетската безбедност и забавувањето на растот во Кина и Европа. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Злато има, но нема кој да го купи!?

Објавено

на

Започнувањето на конфликтот помеѓу Русија и Украина предизвика висок пораст на цената на нафтата, но покрај нафтата, висок пораст бележи и најблагородниот метал – златото. (more…)

Продолжи со читање


Популарно