Connect with us

Форекс

Кои акции на Македонска берза беа најинтересни за инвеститорите во март?

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.03.-31.03.2021 година вкупниот промет изнесува 757.514.703 денари и е значително намален за високи 45,52% во однос на претходниот месец февруари.

Класичното тргување изнесува 424.295.968 денари и бележи висок пад во однос на февруари за 57,76%.

Во класичното тргување истргувани се акции во вредност од 321.690.974 денари и обврзници во вредност од 102.604.994 денари, додека пак нема забележано тргување со други хартии од вредност.

Блок трансакциите во март изнесувале 333.218.735 денари и бележат намалување за 13,70%.

Бројот на трансакции во март изнесувал 1.466, односно 1.070 трансакции помалку во однос на февруари, со што бележи намалување од 42,19%.

Според бројот на трансакции, идентично како и изминатите неколку месеци, апсолутен лидер во најтргувани акции на официјалниот пазар за март беа акциите на Комерцијална банка АД Скопје, со вкупно 408 трансакции, пред акциите на Алкалоид АД Скопје со вкупно 236 трансакции. Трети најтргувани акции по бројот на трансакции беа акциите на Макпетрол АД Скопје со 144 трансакции.

Според количината на истргувани акции, апсолутен лидер е Макстил АД Скопје со 65.572 истргувани акции. На второто место се наоѓаат акциите на Комерцијална банка АД Скопје со 16.580, а акциите на Гранит АД Скопје го заземаа третото место со 9.856 истргувани акции.

Целосниот месечен статистички билтен за март 2021 година можете да го погледнете на следниов линк.

Форекс

Руски економист предупредува: Во егзотични валути не треба да се вложува!

Објавено

на

Најслабите средства во кои секако не треба да инвестирате се таканаречените егзотични валути, изјави за агенцијата „Prime“ инвестицискиот стратег на „BKC World of investments“, Александар Бахтин. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Пад на вредноста на ЕУ валутата – Еврото е пак под 1,13 долари!

Објавено

на

Курсот на еврото денеска повторно падна под прагот од 1,13 долари, објавија германските финансиски публикации. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Поради новиот сој на коронавирусот пад на вредноста на биткоинот за 8 проценти

Објавено

на

Вредноста на биткоинот денеска се намали за речиси 8 проценти по извештаите за нов сој на коронавирусот, кој потенцијално е отпорен на вакцина. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно