Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Форекс

Кои акции беа најтргувани на берза на последниот ден за тргување

Објавено

на

На последниот ден за тргување на македонската берза најтргувани беа акциите на Макпетрол АД Скопје (раст од 0,56%, цена – 63.712,18 денари), по нив следуваше акцијата на Комерцијална Банка АД Скопје со раст од 0,46% и вредност од 5.446,58 денари.

Раст забележа и акцијата на Гранит АД Скопје (0,38% со што вредноста на акцијата достигна високи 903,06 денари).

Според официјалниот среден курс на Народната банка на Северна Македонија денеска денарот спрема еврото има вредност од 61.4905 денари.

Курсот на денарот спрема доларот е на ниво од 56.0635, додека на британската фунта изнесува 67.7059.

Форекс

Новитети во мобилната апликација на Македонска берза – СЕИНет

Објавено

на

Македонска берза ги објави промените кои ги имплементираше на мобилната апликација – СЕИНет. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

“Корпа” од Лондонската берза за понудата за преземање од Хонг Конг

Објавено

на

Лондонската берзанска група (ЛСЕ), која е оператор на Лондонската берза, ја отфрли понудата на оператоот на Хонконгшката берза за спојување во вредност од 39 милијарди долари. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

НЕПРИСТОЈНА ПОНУДА: Хонг Конг понуди 36,6 милијарди долари за да ја купи Лондонската берза

Објавено

на

Операторот на берзата во Хонг Конг, компанијата „Hong Kong Emerging End Clearing Limited“ (HKEX), денеска достави понуда до Лондонската берзанска група (ЛСЕ) за „спојување на двете компании“, а според договорот се проценува дека ЛСЕ ќе чини 29,6 милијарди фунти (36,6 милијарди американски долари). (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange