Connect with us

Криптовалути

Кога е најдобро да се инвестира во биткоин?

Објавено

на

Група економисти од престижниот универзитет Јејл смислија техника со која можат да ја предвидат цената на биткоинот со помош на надгледување на однесувањето и флуктуациите на криптовалутата во минатото.

Цената на оваа криптовалута варира помеѓу 6.000 и 9.000 долари во последните неколку месеци, а моменталната цена на еден биткоин е околу 6.340 долари.

Јукин Лиу и Алех Цивински анализираа податоци собрани во период од седум години за да утврдат кои индикатори би можеле да влијаат на цената на биткоинот во иднина. Економистите од Јејл исто така ги проучуваа и криптовалутите Ripple и Ethereum за да забележат дали и тие ги следат истите шеми на промени на цената како биткоинот.

Нивните заклучоци, објавени во Националното биро за економско истражување, тврдат дека биткоинот и останатите криптовалути се целосно независни од акциите, валутите и останатите средства во однос на факторите кои придонесуваат кон промената на нивната вредност.

„Вредноста на криптовалутите може да се предвиди преку фактори кои се специфични за пазарот на криптовалути, но никако не треба да се земаат предвид истите фактори како и на останатите пазари. Постои временски моментум кој треба да се следи за да се предвиди вредноста на биткоинот“, пишува во истражувањето.

Стратегијата која ја развија овие економисти вели дека инвеститорите треба го следат трендот на пазарот на криптовалути. Според нив, најдоброто време за инвестирање во биткоини е она кога вредноста на криптовалутата ќе порасне повеќе од 20% во рок од една недела.

Тие исто така предвидуваат дека шансите за тотален пад на вредноста на биткоинот, односно израмнување со 0, е многу мала. Постои само 0,3% шанса дека биткоинот ќе доживее толкав пад на вредноста што ќе стане бескорисен и безвреден. Еден инвеститор, според нив, треба да поседува само 1% до 6% од неговата вредност во криптовалути.

Криптовалути

4 најважни блокчејн трендови за 2019 година

Објавено

на

Додека 2019 година е веднаш зад аголот, дојде време да се размислува за настаните од 2018 година, но уште поважно, да се разгледа она што следната година може да го донесе. Блокчејн технологијата ќе донесе уште многу изненадувања.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Amazon влегува во светот на Етереум!

Објавено

на

Kaleido , старт ап кој има за цел да им помогне на претпријатијата да имплементираат блокчејн технологија, започна нова платформа во соработка со Amazon Web Services (AWS). Kaleido Marketplace ќе обезбеди алатки и протоколи за сите компоненти на новите блокчејни проекти “од апликацијата до патот до синџирот”, изјави за Форбс основачот и извршен директор Стив Цервени. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Што не очекува во 2019 година во светот на криптовалутите и блокчејн технологијата?

Објавено

на

Оваа година е обележана со значителен напредок во технологијата во финансискиот сектор, но исто така и распространета неизвесност поради голем број политички фактори, вклучувајќи Брегзит и среднорочни избори во САД. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange