Connect with us

Странски банки

Каталонците масовно повлекуваат пари од банките

Објавено

на

Каталонците масовно повлекуваат пари од банките што ги преселија своите седишта на други локации во Шпанија во ек на кризата по референдумот за независност.

Приврзаниците на идејата за отцепување на Каталонија синоќа ги повикаа Каталонците да ги повлечат парите од банките и така да извршат притисок врз тие институции.

Десетици луѓе денеска чекале во редици пред филијала на банката „Каиша“ во центарот на Барселона.

Повеќето од нив повлекуваат по 150 или 160 евра од банкоматите. Износот е симболичен имајќи предвид дека според членот 155 од Уставот на Шпанија владата може да ја суспендира автономијата на Каталонија.

Двете големи каталонски банки, „Каиша“ и „Сабадељ“, ги преселија седиштата од Каталонија по референдумот.

Странски банки

ЕЦБ: Не се очекува стагфлација во еврозоната

Објавено

на

Европска централна банка (ЕЦБ) соопшти дека малку е веројатно да има стагфлација во еврозоната. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Дојче банк укинува готовина на шалтерите!?

Објавено

на

Во повеќето филијали на германскиот банкарски гигант „Deutsche bank”, готовината веќе нема да биде достапна на шалтерите. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка предупредува дека економската криза може да се влоши

Објавено

на

Светската банка во својот извештај „Глобални економски перспективи” отворено предупредува дека остриот економски пад ќе биде норма за многу земји, бидејќи проекциите за глобалниот економски раст се намалени. (more…)

Продолжи со читање


Популарно