Connect with us

Лични финансии

Како штедат пари во Велика Британија?

Објавено

на

Британците се познати по тоа што не знаат да штедат пари и се најлошите штедачи во светот. Една четвртина од возрасните во Велика Британијанемаат никаква заштеда. 

Но, оние кои заработуваат добро и живеат во Лондон имаат свои тактики на заштеда и се најголемите штедачи во Велика Британија. Не е тајна дека Лондон е град со највисоките трошоци за живеење во светот.

Откако ќе се платат киријата и сметките, остатокот од платата оди на храна и на неопходности – па како треба да заштедиме за одмор или да купиме сопствен имот?

Според анализата на однесувањето на оние кои успеваат да заштедат пари во месецот, има 7 основни активности кои ги почитуваат. Тие се:

  1. Одлучете колку пари ќе можете да потрошите неделно.
  2. Чувајте ги сите сметки и така ќе имате увид колку точно трошите. Ако ја надминете сумата од чекор 1, време е да намалите со трошење.
  3. Укинете ги лошите навики.
  4. Научете да преговарате особено ако пазарите на големо или на неделно ниво.
  5. Поставете си цел зошто сакате да ги заштедите парите.
  6. Видете кој услови ќе ви ги понуди банката ако штедите кај нив.
  7. Користете ја апликацијата на вашата банка за да имате увид во вашите финансии во секое време.

Тоа што е најважно во целата приказна е дека мора да имате силна мотивираност за штедење. Само со силна волја е возможно да заштедите пари. Дали сте во Лондон, Берлин или Скопје, според многу аналитичари мотивацијата е клучна во штедењето.

Лични финансии

Како да заштедиме пари додека патуваме во Европа?

Објавено

на

Секогаш кога патуваме се прашуваме дали сме го организирале патувањето така што цело време ќе се чувствуваме удобно, но нема да потрошиме цело богатство. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Дигитален корисник – најголем фан на банкарската технологија

Објавено

на

Дури и додека апликациите за мобилно банкарство продолжуваат да ги заменуваат секојдневните трансакции, 88% од возрасните во Америка сметаат дека сеуште им е потребна физичка локација за да ги завршат банкарски потреби. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Тоа што е добро за газдата, не мора да значи дека е добро за купувачот!

Објавено

на

Ryanair е нискобуџетна авиокомпанија и е главен конкурент на WizzAir. Цената на авионската картата кај овие превозници е реално ниска, но ако сакате поголем багаж или да си одберете седиште треба да платите. Всушност, освен основната карта за летот, се останато се наплаќа. Но, почнавме да се прашуваме што доколку вакви цени добијат директорите на овие авиокомпании. За среќа, има вистинска случка со директорот на Ryanair. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange