Connect with us

Лични финансии

Како штедат луѓето во Кина?

Објавено

на

Многу често кинезите се обвинети дека се скржави и се смета дека не се најпосакуваните туристи. Тоа е најверојатно точно бидејќи листата како всушност штедат пари е многу долга. Се смета дека уметноста за штедење е наследна од генерација на генерација, нешто како традиција/обичај. 

Ако нешто е сигурно, тоа е дека ги обожаваат работите што се бесплатни. Ако некогаш некој им понуди нешто и не мора да платат за тоа, дури и да не им е потербно со задоволство ќе го земат.

И нормално, има список што го следат:

  • Јадат дома, а ако одат во ресторан и остане дел од храната, обавезно ја пакуваат, за дома;
  • Секогаш преговараат околу цената;
  • Греење и ладење се користи само ако е неподносливо топло или ладно;
  • Никогаш не купуваат во маркет кој е добро уреден, најверојатно е скап;
  • Купуваат поклони што може да се рециклираат;
  • За да го заштитат мебелот, многу често го покриваат – логиката е дека колку подолго успеат да го заштитат толку помалку пари за мебел треба да даваат;
  • Пред да фрлат нешто во ѓубре, се осигуруваат дека тоа нешто не може да се користи за друга намена или малку да се преправи за да се користи.

Додека не ги прифатат сите овие начела од генерацијата на родителите во животниот стил денес, се смета дека не можат да ценат многу основни принципи. Грижете се за вашите работи за да ги задржите нови, да научите да повторна употреба и да го намалите отпадот, не грижете се за естетиката и луксузот колку што е функцијата и квалитетот. Тоа е најдобриот совет што можеме да го добиеме од кинезите.

Лични финансии

10 добро платени работни места со скратено работно време

Објавено

на

Живот значи да се живее. Постојат добар број на работни места со скратено работно време каде што се плаќа доволно за да се живее удобно и да се има некое екстра време за всушност уживате во себе. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Дали би ги довериле своите финансии на Google и Amazon наместо на банките?

Објавено

на

Речиси 60% од американските банкарски клиенти ќе размислат да ги пренесат своите пари на сметки што ги нудат познати компании, како што се интернет-продавниците, пребарувачите или продавниците со големи кошнички, иако немаат искуство со финансиски услуги, според една нова студија спроведена од Центарот за дигитална иднина на USC Annenberg – Школа за комуникација и новинарство. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

3 митови за кредитните картички во кои сите веруваме

Објавено

на

Кредитните картички, како и секој финансиски производ, изгледа дека создаваат одредена количина на анксиозност кај луѓето. Постојат митови и гласини кои се раширени околу тоа како да се потрошат пари со кредитна картичка и кога да се исплатат. За жал, некои од овие митови за кредитни картички може да му предизвикуваат на вашиот паричник – и вашиот кредитен рејтинг – повеќе штета отколку добро. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange