Connect with us

Странски банки

Како рускиот банкарски гигант стана највредна европска банка!?

Објавено

на

На 7-ми октомври, „Sber“ (порано позната како „Sberbank“) стана највредната банка во Европа. Претходно, првото место го држеше британската „HSBC“, објавија руските медиуми.

Како што пренесе „IntelliNews“, рускиот берзански индекс „RTS“ скокна во втората недела од октомври и за прв пат во една деценија ја проби границата од 1.800 поени. Иако водечкиот индекс на „RTS“ се зголеми за околу 32 проценти од почетокот на годината, повеќето инвеститори вниманието го насочија кон банкарскиот сектор кој порасна за над 70 проценти на 8-ми октомври. „Sber“ и „TCS Group“ привлекоа најголемо внимание со поттикнување на раст на вредноста на секторот.

Цената на акциите на „Sberbank“ скокна на историски максимум. Една акција вредеше повеќе од 366 рубљи, односно 5,10 американски долари, а пазарната капитализација надмина 8,25 трилиони рубљи или 113 милијарди долари, дури 30 милијарди повеќе од британски „HSBC“.

Потпретседателот на „Sberbank“, Владислав Креинин, во интервју рече дека растот на чисто банкарските услуги, земајќи ја предвид новата регулатива, ќе биде ограничен во следните десет години и дека целиот раст ќе дојде од пресвртот на банката кон финансиските и интернет услугите, според „Russia Business Today“.

Околу 100 од 13 илјади подружници на банката веќе се трансформирани во рамки на новиот екосистем, а во план е отворање на уште околу шест илјади.

Освен тоа, „Sberbank“ излезе и надвор од самото банкарско работење. Токму деновиве беше објавено дека најголемиот руски заемодавач и интернет компанијата Маил.ру вложиле дополнителни 12,2 милијарди рубљи во своето заеднички вложување во возењето и доставата на храната.

Пред неколку месеци „Sberbank“ најави дека планира да го намали присуството на европскиот банкарски пазар поради влошувањето на геополитичките услови. Веќе ја напуштија Турција, а разгледуваат начини како да го намалат своето присуство во Европа.

Сбербанка е присутна во Европа со банкарската група „Sberbank Europe Group“ со седиште во Виена и е во нејзина целосна сопственост. „Sberbank Europe“ работи на осум европски пазари – Австрија, БиХ, Хрватска, Чешка, Унгарија, Словенија, Србија и Германија.

Странски банки

ЕИБ: Позитивни движења во банкарското кредитирање

Објавено

на

Во Централна, Источна и Југоисточна Европа побарувачката за кредити е зголемена и пристапот до кредити е олеснет, но подобрувањата првенствено се однесуваат на физички лица, а не на стопанството, покажува новата студија на Европската инвестициска банка. Истражувањето укажува на позитивни трендови во банкарското кредитирање во Централна, Источна и Југоисточна Европа Во последните шест месеци состојбата кај проблематичните кредити е подобрена, но не се очекува ваквото подобрување да продолжи и во наредните шест месеци, што укажува на одредена неизвесност. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

ЕЦБ: Наскоро ќе заврши силниот раст на цените во еврозоната

Објавено

на

Европската централна банка (ЕЦБ) верува дека инфлацијата го достигнала врвот во ноември, што значи дека би било прерано да се зголемат каматните стапки бидејќи растот на цените веројатно постепено ќе забави следната година, рече членката на одборот Изабел Шнабел. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Инфлацијата во еврозоната може да изврши притисок врз Европската централна банка

Објавено

на

Еврозоната моментално е во најбрзoрастечката инфлација од воспоставувањето на единствената валута кон крајот на 20 век, велат економистите. (more…)

Продолжи со читање


Популарно