Connect with us

Криптовалути

Како криптовалутите влијаат врз маркетингот на компаниите?

Објавено

на

И покрај нивното релативно ново постоење, криптовалутите веќе значително влијаеа врз светот на маркетингот, дури и кога експертите работат за да ги разберат ризиците и придобивките кои се вклучени. Еве неколку причини зошто треба да обрнувате внимание на криптовалутите, како и некои објаснувања за оваа нова технологија, за да почнете да го совладувате.

Пред да се нурнете зошто криптовалутите се важни за маркетингот, треба да разберете што претставуваат  на прво место.

Криптовалута е форма на блокчејн технологија, технологијата на која се базираат биткоин и другите дистрибуирани системи. Во основа е огромна книга за трансакции, блокчејн е отворена и споделена база на податоци која работи во децентрализиран мрежен формат. Тоа им овозможува на корисниците да пренесат и да додаваат информации за неа анонимно, без безбедносни компромиси.

Наместо да користат кредитна картичка за да платат за некој производ преку интернет, корисниците можат да го користат Биткоин или друга криптовалута. И станува доста популарно – во ноември 2016 година, пазарната капитализација на Биткоин и другите криптовекови достигнаа 13,8 милијарди долари.

Употребата на криптовалути може да им отежне на продавачите да собираат податоци за потрошувачите кои често ги информираат рекламните стратегии. Во овој поглед, 86% од интернет корисниците се обидоа да ги отстранат или намалат своите дигитални ставови онлајн; и криптовалутите ќе го направи ова поверојатно од кога и да било, бидејќи тоа ќе ја оневозможат достапноста на податоците за потрошувачите.

Еден начин на пазарот би можеле да се движат на потенцијалниот недостаток на податоци за потрошувачите е преку плаќање на корисниците директно за нивните лични информации, за да им биде дозволено да маркетираат на интернет, наместо да ги плаќаат платформите што ги користат.

Бидејќи технологијата за блокчејн зад криптовадрентност значи дека ниеден ентитет не може да поседува или да контролира мрежи, корисниците ќе бидат во контрола. Криптовалутите уште повеќе ја комплицираат оваа слика, бидејќи бизнисите на крајот ќе бидат неспособни да кажат кој го купил тој производ или услуга. Компаниите можеби ќе треба да ги плаќаат корисниците директно за нивните информации и за можноста да ги продаваат, наместо на платформи како Facebook или Instagram.

Зафркнатиот дел тука е дека просечниот клиент ќе сака повеќе компензација за неговите или нејзините купувачки и други информации отколку што платформата би можела да наплати за тие информации сега. Плус страна, сепак, е дека ако клиентот ви дозволи да пристапите до неговите или нејзините информации, толку е поверојатно дека тој/таа ќе биде позаинтересиран/а за вашиот бренд.

Има 5 придобивки на криптовалутите за маркетерите:

 1. Помали трансакциски трошоци;
 2. Фановите на криптовалутите ќе почнат да го купуваат вашиот производ и со тоа ќе добиете нов пазар;
 3. Доколку прифаќате различни криптовалути како средство за плаќање, ќе се разликувате од вашата конкуренција;
 4. Ќе бидете славни во медиумите, сите сакаат да ја дознаат новата продавница во која се плаќа со криптовалути;
 5. Имате големи шанси да бидете лидер на пазарот, водејќи се од фактот дека ги следите и имплементирате новите технологии.

Сепак, иако криптовалутите можеби не влијае на вашиот сегашен бизнис маркетинг модел, тие се силно застапенени и најавуваат за тоа каде ќе се движат дигиталните трендови во следните неколку години. Дури и ако промените не се толку драматични како што сега се верува, добра идеја е да се подготвите и да се истражите потенцијалите на криптовалутите и блокчејн технологијата, за да не се изненадите во иднина.

Криптовалути

Symantec предупредува за постоење на скриени апликации кои “копаат” криптовалути

Објавено

на

Компанијата Symantec објави нов безбедносен извештај во кој предупредува за постоење на осум малициозни апликации коишто се пронајдени во склоп на Windows 10 апликацијата во официјалната продавница, Microsoft Store.

Се работи за апликации кои беа објавени во Microsoft Store помеѓу април и декември 2018 година и содржат компонента којашто служи за “копање” на криптовалутата Монеро, а тоа корисниците кои ја инсталирале Windows 10 апликацијата, не го знаеле. Спорните апликации во просек имале и повеќе од 2.000 рецензии, а веројатно и напумпани оценки.

Самите апликации биле претставени како нови интернет пребарувачи, алатки за репродукција на мултимедијални содржини и за преземање содржини од интернет, како и водичи за оптимизација на батериите. Се верува дека зад сите овие апликации стои еден  ист програмер или група на програмери.

По добивањето на деталите за овие малициозни апликации, Мајкрософт веднаш ги повлече од продажба.

Имињата на осумте контроверзни апликации за кои алармира Symantec се:

 1. Fast-search Lite,
 2. Battery Optimizer (Tutorials),
 3. VPN Browser,
 4. Downloader for YouTube Videos,
 5. Clean Master (Tutorials),
 6. FastTube,
 7. Findoo Browser 2019,
 8. Findoo Mobile & Desktop Search.
Продолжи со читање

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange