Connect with us

Криптовалути

Како Илон Маск си поигрува со вредноста на криптовалутите!?

Објавено

на

Shiba Inu (SHIB), претрпе пад од 20% за само два часа бидејќи основачот на „Tesla” и хипотетички извршен директор на „Dogecoin”, Илон Маск, објави на „Твитер” дека не поседува ниту еден Shiba Inu токени.

Падот следуваше откако SHIB се искачи на претходното највисоко ниво на сите времиња, за да означи локален врв од 0,000044 долари на 24 октомври, по повеќе од 500% митинг од почетокот на октомври.

Среде нагорната цена на токенот, корисникот на Твитер „ShibaInuHodler“ го праша Маск колку Шиба токени поседува, на што Маск одговори: „Ниту еден“.

Додека продавачите на SHIB веќе се вклучија за да заработат профит на локалното највисоко ниво на токени, SHIB брзо изгуби дополнителни 10% за да тргува за 0,000035 долари во рок од приближно половина час по одговорот на Маск. Оттогаш, SHIB осцилира помеѓу 0,000035 и 0,00004 американски долари.

Реакциите на коментарите на Маск од инвеститорите на SHIB беа различни, при што ShibaInuHodler сугерираше дека Маск треба да инвестира во некои Shiba Inu токени.

Други го критикуваа ShibaInuHodler за ангажирање на Маск, при што „Shibalaskan“ ги моли да „престанат да ги мачат познатите личности кога заедницата работи добро без ваква глупост“.

Драмата со знакот за кучиња доаѓа кога Маск се врати на Твитер за да ги застапува доблестите на Dogecoin.

Криптовалути

Со појавата на новиот сој ОМИКРОН, крипто токенот „Омикрон“ ја зголеми вредноста за над 900%

Објавено

на

Се ближи крајот на 2021 година и веќе сè е токенизирано, односно криптовалутите се веќе секојдневие. Но, по големиот раст од неодамна, крипто пазарите и генерално криптовалутите паднаа минатата недела по веста за новата варијанта на коронавирусот Омикрон. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

“BITCOIN CITY” – Ел Салвадор сака да стане финансиски центар на светот!?

Објавено

на

Ел Салвадор планира да го изгради првиот „Биткоин град“ во светот, првично финансиран од обврзници поддржани од биткоини, најави претседателот на државата, Најиб Букеле. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

БАЛКАНОТ ПОЛУДЕ ПО КРИПТОВАЛУТИ – Побарувачката зголемена седумкратно, а вложуваат економисти, банкари, пензионери…

Објавено

на

Не само што светот полуде по биткоини и останати криптовалути туку и криптовалути почнаа масовно да се купуваат на Балканот, иако до неодамна дигиталните криптовалути беа табу тема. До пред само неколку месеци повеќето Балканци со незадоволство и неверување гледаа на овој „виртуелен свет“, а во моментов со криптовалути на големо се тргува и заработува. И тоа буквално сите тргуваат со криптовалути од економисти и банкари, до лекари, музичари, луѓе без работа, пензионери итн… (more…)

Продолжи со читање


Популарно