Connect with us

Лични финансии

Како до поголема заштеда за пензионерските денови?

Објавено

на

Без разлика дали само што почнавте да работите или сте скоро завршени, секогаш ќе сакате да имате поголема заштеда за пензионерските денови.

Кога планирате за пензионирање, вистината е дека колку порано ќе почнете да штедите и инвестирате, толку повеќе ќе заштедите, благодарение на моќта на сложениот интерес. И дури и ако почнавте да штедите доцна или допрва треба да започнете, важно е да знаете дека не сте сами, и постојат чекори што можете да ги преземете за да ги зголемите вашите пензиски заштеди. “Никогаш не е премногу доцна за да започнете”, вели Дебра Гринберг, директор, менаџер за производи на ИРА, Банката на Америка Мерил Линч.

Размислете за следните совети, кои можат да ви помогнат да ги зголемите вашите заштеди – без оглед на вашата сегашна фаза од животот – и да продолжите со пензионирањето што го замислувате:

  1. Фокусирајте се да започнете денес, колку порано толку подобро.
  2. Поставете си цел која ќе биде одговор на прашањето: Колку пари сакам да имам месечно кога ќе се пензионирам?
  3. Направете план на штедење каде што нема да имате шанса да ги повлечете парите пред пензија – размислете за трет пензиски столб, орочување средства во банка или животно осигурување.
  4. Договорете се со банката да го автоматизира повлекувањето на парите кои сакате секој месец да ги штедите, така нема да имате изговор да ги потрошите или заради премногу работни обврски сте заборавиле да уплатите.
  5. Финансиските средства кои ќе ви останат на крајот на месецот, ставете ги на посебна сметка, тоа може да ви биде заштеда која може да ја користите во несакани ситуации.

Сепак, првиот чекор е вашата одлука и сфаќањето на важноста на штедењето, особено за пензиското штедење кога нема да можете да работите повеќе работи за поголеми приходи. Кога ќе сфатиш колку пари сакаш да имаш во пензија, мораш да најдеш креативни начини на кои можеш да ги зголемиш приходите денес.

Според едно истражување, прекасното почнување со штедење или премногу малце штедење иако можеби во подолго период, кај повеќето штедачи креира големи разочарувања. Вложувањето во иднината денес, ќе ги направат предпензионерските денови многу полесни и помалку стресни. Тоа е еден од клучните фактори за мирна пензија со помалку грижи.

Лични финансии

10 добро платени работни места со скратено работно време

Објавено

на

Живот значи да се живее. Постојат добар број на работни места со скратено работно време каде што се плаќа доволно за да се живее удобно и да се има некое екстра време за всушност уживате во себе. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Дали би ги довериле своите финансии на Google и Amazon наместо на банките?

Објавено

на

Речиси 60% од американските банкарски клиенти ќе размислат да ги пренесат своите пари на сметки што ги нудат познати компании, како што се интернет-продавниците, пребарувачите или продавниците со големи кошнички, иако немаат искуство со финансиски услуги, според една нова студија спроведена од Центарот за дигитална иднина на USC Annenberg – Школа за комуникација и новинарство. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

3 митови за кредитните картички во кои сите веруваме

Објавено

на

Кредитните картички, како и секој финансиски производ, изгледа дека создаваат одредена количина на анксиозност кај луѓето. Постојат митови и гласини кои се раширени околу тоа како да се потрошат пари со кредитна картичка и кога да се исплатат. За жал, некои од овие митови за кредитни картички може да му предизвикуваат на вашиот паричник – и вашиот кредитен рејтинг – повеќе штета отколку добро. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange