Connect with us

Криптовалути

Како до безбедно купување на криптовалути?

Објавено

на

Едно од најактуелните прашања и вечна дилема на оние кои сакаат на овој начин да се збогатат e “рударство” или купување?

“Рударството” е прилично скапа работа, бидејќи бара компјутери со висока моќ, па така единствениот избор што им преостанува на ентузијастите во оваа област се наоѓаат на почетокот на нивната “кариера” во доменот на криптовалутите е купување. Бројни пазари како BitMEX, UpCoin нудат можност да купуваат / продаваат разни криптовалути, а за возврат многу често бараат многу информации за вас, со цел да се подобри “слабата точка” на овој вид трансакциска – безбедност.

Прво и најважно, треба да разбирате дека основното значење на криптовалутите не е брзо и лесно да заработите пари – креаторите на blockchain технологијата никогаш не го имале ова на ум. Меѓутоа, во сегашната ситуација, со трговијата преку разни валути може брзо да заработите, но потребна е голема претпазливост.

Прво правило, е добра информираност пред да навлезете во секое купување. Најчестата измама со криптовалути лежи во тоа што многу мал број на луѓе разбираат како тие функционираат и воедно со тоа претставуваат лесна мета.

Второ, користете здрав разум и секогаш проверувајте ги сите информации што ги добивате од повеќе извори. Никогаш не треба да вложувате пари за кои не сте подготвени да ги изгубите затоа што пазарот е многу нестабилен и во секој момент може да биде голем пад, како што видовме пред неколку дена кога скоро сите криптовалути изгубија многу од нивната вредност” .

Покрај методот на онлајн начин на купување, одредени криптовалути можат да се купат преку банкомати, а најдобриот начин за нивно складирање е дигитален паричник. Значи, како и секогаш кога станува збор за безбедно купување, сето тоа се сведува на фундаментални истражувања, трендови за следење, берзи (како CoinMarketCap) и среќа, бидејќи берзата е иста како и редовната коцка. Единствената сигурна работа во оваа “игра” е дека криптовалутите претставуваат скоро сигурна иднина.

 

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Минатото на криптовалутите и нивната иднина

Објавено

на

Инвеститорите во 2017 година – а посебно во четвртиот квартал – сакаа да купат Bitcoin (BTC) и Ethereum (ЕТH) со единствена цел да ја разменат за специфични ICO токени за кои сакаат да инвестираат. Купувачите на Bitcoin и Ethereum не сакаа да поседуваат Bitcoin или Ethereum. Тие сакаа да ги купат новоотворените токени за понуда на почетни монети (МЦО), но тие требаше да купат Bitcoin и Ethereum како краток начин да го добијат она што во крајна линија го сакаа. Сопствениците на Bitcoin и Ethereum не сакаа да продаваат. Тие ја следеа цената на нивниот имот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange