Connect with us

Останато

Како да напишете ефективен е-маил?

Објавено

на

Електронската комуникација, меѓу другото, бара од нас поретко или почесто да напишеме деловен email, односно електронско писмо. Без разлика дали станува збор за апликација за работа, комуникација со долгорочен соработник, понуда за соработка до потенцијален деловен партнер или нешто сосема друго, не е сеедно како ќе го напишеме. 

Како и многу други навидум секојдневни и неважни елементи од нашето однесување, и способноста за електронска комуникација влијае врз впечатокот за нашата професионална способност.

 

Еве неколку совети како да напишете ефективен е-маил:

 

1. Кој?, Претстави се кој си.

 

2. Што?, Која е целта на твојот е-маил? Што е тоа што сакаш да го постигнеш, ова е најчесто делот каде што го пишуваш твоето барање.

 

3. Зошто?, Зошто таа личност би имала корист ако се согласи со твоето барање, која е вредноста со која придонесуваш (реченица или две).

 

4. Како?, Како сакаш тие да одговорат на твоето барање, како би се надоврзал на тоа.

 

5. Кога?, Дали имаш временски рок во кој сакаш да ти одговорат или одредена временска рамка според која работиш или според која личноста треба да ти одговори.

 

 

 

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Објавено

на

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во ЕУ во април изнесувала 8,1%, во еврозоната 7,4 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1% на годишно ниво од 7,8 проценти во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат. (more…)

Продолжи со читање


Популарно