Connect with us

Останато

Како Ворен Бафет ја крева вредноста на биткоинот?

Објавено

на

Ворен Бафет, ја продаде својата позиција во „Goldman Sachs” и ја замени за канадска компанија за злато „Barrick Gold”. Макс Кaјзер, основачот на „Bitcoin Capital” & „Heisenberg Capital”, вели дека тоа би можело да помогне биткоинот да достигне вредност од 50.000 долари.

Портфолиото на „Berkshire Hathaway” покажува дека Бафет ја намали својата позиција во повеќето големи банки, објави „Фортун“ на 15ти август.

Фирмата освен што ја затвори позицијата во „Goldman Sachs”, продаде значително голем дел од своите акции и во „JPMorgan”, „Wells Fargo” и „PNC Financial Services”.

„Berkshire Hathaway” продаде 85,6 милиони акции на „Wells Fargo”, што претставува околу 26% од својот удел и ја намалува сопственоста на околу 3% од 5,3 проценти колку што поседуваше претходно.

Компанијата, исто така, продаде 35,5 милиони акции на „JPMorgan”, 61% од нејзината позиција, што сега претставува 1% од целокупното портфолио на „Berkshire Hathaway”, намалено за 3% на крајот од март.

„Berkshire Hathaway” исто така, го намали своето учество во „PNC Financial Services” со продажба на 3,85 милиони акции за да ја намали својата позиција на 0,3% од претходните 0,5%.

Ворен Бафет го додаде „Barrick Gold” во своето портфолио во второто тримесечје, купувајќи акции на вториот по големина рудник во светот за скапоцени метали.

„Berkshire Hathaway” зазеде нова позиција во „Barrick Gold”, купувајќи 20,9 милиони акции, или 1,2% од вкупните акции на компанијата, со сегашна пазарна вредност од 565 милиони американски долари.

Останато

Инфлацијата ја уништува Турција

Објавено

на

Годишната стапка на инфлација во Турција во јануари се зголеми на 64,86 проценти, објави турскиот институт за статистика Туркстат. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Годишната инфлација во еврозоната во јануари падна на 2,8 проценти

Објавено

на

Според прелиминарните податоци на Евростат, во јануари годишната стапка на инфлација во Еврозоната се намалила на 2,8 отсто. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Берзите во пораст, расте и цената на нафтата!

Објавено

на

На азиските берзи цените на акциите пораснаа, најмногу на кинеските пазари, бидејќи тамошните власти најавија нови мерки за стимулирање на растот на втората по големина економија во светот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola-euro-2024/ https://austinpublishinggroup.com/a/parlay/ https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola/ https://austinpublishinggroup.com/a/sbobet/ https://compendiumapp.com/comp/dominoqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/pkv-games/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/bandarqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/pkv-games/ https://austinpublishinggroup.com/group/bandarqq/ https://compendiumapp.com/comp/pkv-games/ https://compendiumapp.com/comp/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/PCB/pkv-games/ http://compendium.pairserver.com/ http://compendium.pairserver.com/bandarqq/ http://compendium.pairserver.com/dominoqq/ http://compendium.pairserver.com/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-10k/ https://bankarstvo.mk/PCB/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/dominoqq/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot77/ https://compendiumapp.com/ckeditor/judi-bola-euro-2024/ https://compendiumapp.com/ckeditor/sbobet/ https://compendiumapp.com/ckeditor/parlay/ https://sabriaromas.com.ar/wp-includes/js/pkv-games/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/pkv-games.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/bandarqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/dominoqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-thailand.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-depo-10k.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-kakek-zeus.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/rtp-slot.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/parlay.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/sbobet.html/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/pkv-games/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/bandarqq/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/dominoqq/ https://www.knowafest.com/files/uploads/pkv-games.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/bandarqq.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/dominoqq.html https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-5k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-10k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot77.html/