Connect with us

Останато

Како би изгледале 200 милијарди долари со ликот на Џеф Безос наредени во банкноти?

Објавено

на

Популарниот американски астрофизичар Нил де Грас Тајсон на сликовит начин опиша колку е навистина богат сопственикот на „Amazon“, Џеф Безос.

На својот Инстаграм профил тој на интересен начин опиша 200 милијарди долари, колку што изнесува богатството на Џеф Безос.

„Никој не ме праша за тоа, но ако банкнотите од еден долар во вкупен износ од 200 милијарди долари, колку што изнесува богатството на Безос, се наредат една покрај друга, тие би биле доволни 180 пати да ја обиколат планетата Земја.

До Месечината би можело да се стигне и да се врати 30 пати, а со остатокот од парите може да се направи куп висок 10 километри“, посочи Де Грас Тајсон.

За потсетување, пред неколку дена, најбогатиот човек на светот стана уште побогат.

Богатството на Безос достигна неверојатни 200 милијарди долари.

Американското бизнис списание „Forbes“ смета дека богатството на Џеф Безос е најголемото досега. Компанијата „Amazon“ работи исклучително добро.

Останато

Се менува Законот за ДДВ, ќе се прифаќаат електронски фактури

Објавено

на

Со крајна цел да се олесни процесот на издавање, пренос и прием на фактура, ќе се даде можност за користење на фактура во електронска форма – pdf или друг електронски формат – се предвидува во измените на Законот за данокот на додадена вредност кои беа усвоени од страна на Владата. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Арафат Муареми: Отворена е истрага за Еуростандард банка, а има и индиции за злоупотреба на европските фондови

Објавено

на

Финасиската полиција отвори предистрага за „Еуростандард банка“, изјави вчера во емисијата Трилинг на ТВ24 директорот на управата Арафат Муареми.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Македонската компанија „Брејнстер“ го освојува австрискиот пазар со обуки за дигитални вештини

Објавено

на

Најпознатата македонска компанија од сферата на образованието базирано на потребите на индустријата, по пет години од своето постоење во земјава се шири во Европа. Брејнстер е еден од ретките македонски брендови кои успешно просперираат на австрискиот пазар. Првите предавања во Виена официјално започнуваат во понеделник, во рамки на т.н. Bootcamps посветени на двете во моментот најбарани и најплатени професии во дигиталниот свет – UX/UI Design и Data Science. (more…)

Продолжи со читање

Популарно