Connect with us

Платежни картички

И Visa се насочува кон криптовалутите и крипто пазарот

Објавено

на

Финансиската компанија се фокусира на „USD Coin” со лансирање на својата програма за крипто валута „Crypto.com”.

Американската компанија за финансиски услуги „Visa Inc.” објави дека ќе дозволи употреба на криптовалутата „USD Coin” за порамнување на трансакциите во нејзината мрежа за плаќање, пренесува „Reuters“.

Ова е уште еден знак за растечката перцепција на дигиталните валути од страна на финансиската индустрија.

„Visa” ја започна својата пилот програма „Crypto.com” за трансакции со криптовалути и планира да им ја понуди опцијата на повеќе партнери подоцна оваа година, се вели во соопштението на компанијата.

„USD Coin” е стабилен алткоин чија вредност е фиксирана директно за американскиот долар.

Одлуката на „Visa” ја одразува посветеноста на големите финансиски компании како што се „BNY Mellon”, „BlackRock” и „Mastercard”, за да обезбедат позитивен поттик за некои дигитални валути, поддржувајќи ги предвидувањата дека овој вид платежен инструмент ќе стане чест дел од портфолиото за инвестиции.

Минатата недела, Илон Маск, извршен директор на американскиот производител на електрични автомобили „Tesla”, објави дека клиентите на компанијата сега можат да ги купуваат нејзините електрични возила со биткоини, помагајќи да се развијат дигитални валути.

„Visa” вели дека се обидува да ја поддржи побарувачката на потрошувачите ширум светот, да им обезбеди пристап, да поседуваат и да користат крипто-валути, создавајќи производи за да го обезбедат тој пристап.

Ако клиентот избере да ја користи картичката „Crypto.com” на „Visa” за да купи производ, дигиталната валута што се чува во криптопаричникот ќе се претвори во традиционални пари, соопшти компанијата.

Паричникот ќе депонира традиционална фиат валута на банкарска сметка за да биде поврзана со „Visa” на крајот на денот при порамнување на трансакциите.

Следниот чекор на „Visa”, кој ќе користи етериум за криптовалута, ја елиминира потребата да ги конвертирате дигиталните белези во традиционални пари при порамнување на трансакција.

„Visa” вели дека соработува со банка за дигитални средства Anchorage за иницијативата, со првата трансакција што се случи на почетокот на овој месец кога „Visa” испрати „USD Coin” до својот етерски паричник „Anchorage” преку „Crypto.com”.

Домашни банки

„Еден потег, многу придобивки“ – Visa бонус кампања на Шпаркасе Банка

Објавено

на

Шпаркасе Банка АД Скопје во соработка со Visa ја лансираше бонус кампањата „Еден потег, многу придобивки“, која има за цел понуда на премиум услуга и додадена вредност за сите нови клиенти што ќе се одлучат да ја примат својата плата преку Банката. Кампањата ќе трае заклучно до 30.11.2022 година или до искористување на средствата предвидени за кампањата. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Комерцијална банка: Известување за продолжен рок на подарок картички Ист Гејт Мол

Објавено

на

Комерцијална банка ќе го продолжи рокот на важност на подарок картичките за трговскиот центар Ист Гејт Мол кои истекуваат во периодот 30.08-10.09.2022 година со цел да излезе во пресрет на потребите на клиентите, кои поради временото затворање на трговскиот центар Ист Гејт Мол не беа во можност да ги искористат подарок картичките. (more…)

Продолжи со читање

Платежни картички

Mastercard world: За патувања и живот со привилегии

Објавено

на

Доколку сте љубител на патувања, често патувате или тоа допрва ќе го правите, не двоумите се која платежна картичка да ја изберете како ваше средство за плаќање во странство. (more…)

Продолжи со читање

Популарно