Connect with us

Останато

И покрај пандемијата се зголемува бројот на милионери во светот

Објавено

на

Во година на пандемија на коронавирусот бројот на милионери во светот надмина 20 милиони лица, покажуваат податоците на консултантската фирма „Капгемини”.

Бројот на луѓе чие богатство вреди милион долари или повеќе, во текот на минатата година е зголемен за 6,3 проценти, односно на 20,8 милиони лица.

Вкупното богатство во сопственост на таа група луѓе се зголемило за 7,6 проценти, односно за вкупно 80.000 милијарди долари. Големите добивки се стекнати благодарејќи на поголемите пазарни вредности на акциите.

Земји со најбогати луѓе се САД, Јапонија, Германија и Кина, а во нив живеат 63 проценти од светските милионери.

Најбрз раст минатата година е забележан меѓу супербогаташите, оние кои имаат богатство во вредност од најмалку 30 милиони долари.

Тој клуб на богати луѓе се зголеми за 9 проценти во 2020 година.

Консултантската куќа „Капгемини” ги следи цените на акциите, обврзниците во сопственост, алтернативните вложувања, парите и имотот при проценка на вредноста. Се потпира и на податоците на меѓународните организации, како на пример Светска банка, како и на податоци од анкети на богаташи и нивните финансиски менаџери.

Останато

Летна школа за финансиска писменост за поголема финансиска независност и поголем општествено-економски развој

Објавено

на

Пријавувањето за учество на Летна школа за финансиска писменост за напредно ниво на финансиска писменост трае до недела (26.09.2021)! (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бизнисот со топлинска енергија оди во домашни раце – Адора инженеринг на јавна лицитација за 9,3 милиони евра го купи имотот на Топлификација АД во стечај

Објавено

на

Адора инженеринг по пат на јавна лицитација, за 9,3 милиони евра, ги купи Топланите Исток и Запад и најголемиот дел од останатиот имот на Топлификација АД, која е во стечај. Со оваа купопродажба успешно се завршува стечајната постапка на ова претпријатие и се отвара ново светло, поглавје во регулираниот бизнис со производство на топлинска енергија, кој што е од државно значење, односно директно влијае врз екологијата и целокупниот комфор на живеење на граѓаните во главниот град Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Извршниот директор на Тиго Фајнанс, Филип Димитровски, прогласен за еден 40 највлијателни и најуспешни бизнис лидери под 40 години во Југоисточна Европа

Објавено

на

Престижната меѓународна агенција „Business Elite Awards“, на специјална гала свеченост организирана во Истанбул, Турција, му го додели значајното „40 Under 40“ признание за бизнис лидер под 40 години на Филип Димитровски, извршен директор на финансиското друштво Тиго Фајнанс. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно