Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

И Бугарија ќе ја воведе евро валутата

Објавено

на

На 13-та годишна средба во Софија на која што присуствуваа претставници на Владата на Бугарија предводени од премиерот Бојко Борисов и претставници на Европската комисија на чело со потпретседателот на ЕК и еврокомесар за еврото и социјален дијалог, Валдис Домбровскис, меѓу другото, беше разговарано за замена на бугарските левови и воведување на еврото како основна валута во Бугарија.

“Воведувањето на еврото е важно за малите и отворени економии, каква што е бугарската, кои зависат од извозот”, изјави Домбровскис. Toj нагласи дека во изминативе 20 години ниту една друга валута не е толку силна, стабилна и поволна за користење, како што е еврото.

Еврокомесарот во обраќањето изрази задовоство од заложбите на Бугарија да ги исполни условите за воведување на еврото како национална валута, нагласувајќи дека замената на левот со заедничката европска валута особено би била од полза за бугарскиот туризам.

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов изјави дека неговата земја има за цел да го воведе еврото до 2022 година и покрај отпорот на дел од локалните бизнисмени кои стравуваат од поголема контрола врз економијата.

Според Борисов, една од главните придобивки од воведување на еврото е тоа што банкарскиот систем на Бугарија ќе биде подисциплиниран, бидејќи ќе биде надгледуван од Европската Централна банка, а не од властите кои, како што наведе, знаат понекогаш да бидат поблаги.

Останато

ССК: Прв центар за медијација по европски модел

Објавено

на

Во Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) отворен е првиот Центар за медијација, по примерот на европските и земјите во светот, каде во рамки на коморите, функционираат Центри за медијација, со цел промовирање на принципот за пристап до правда за сите,  како и исполнувањето на меѓународните стандарди, беше истакнато на денешната прес конференција на Сојузот. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Граѓаните досега скенирале скоро 3 милиони фискални сметки во вредност од 1,5 милијарди денари

Објавено

на

Од почетокот на месецов, граѓаните имаат можност да побараат поврат на 15% од платениот Данок на додадена вредност (ДДВ) преку примената на владиниот проект „Мој ДДВ“. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Услугите на Тиго Фајнaнс отсега уште подостапни за жителите на Гевгелија

Објавено

на

Со цел да биде уште поблиску до своите клиенти и да обезбеди врвно корисничко искуство во секој контакт со клиентите, Тиго Фајнанс ја проширува својата продажна мрежа, отворајќи ја денес новата, 18-та по ред филијала, во Гевгелија. Филијалата е лоцирана на ул. Слободан Митров-Данко бр.87. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange