Connect with us

Останато

ИутеКредит Македонија ја додели целосната стипендија на Универзитетот Американ Колеџ од Скопје

Објавено

на

Кристина Тасева e студентката која ја доби стипендијата која ја доделува ИутеКредит за постдипломски студии на Универзитетот Американ Колеџ од Скопје. Кристина ќе биде постдипломец на Факултетот за Деловна Економија и Организациони Науки, насока деловна и организациска психологија.

Со својот досегашен успех во студиите по психологија на Универзитетот “Св. Кирил и Методиј” во Скопје, како и квалитетот на истражувањето за финтек индустријата во Македонија, Кристина се издвои како особено квалитетен кандидат и токму затоа беше избрана за добитник на целосна стипендија за тековната академска година.

ИутеКредит Македонија на Кристина и посакува многу успех во студиите, а на останатите сегашни и идни студенти, им порачува редовно да ги следат каналите за комуникација на ИутеКредит Македонија за сите наредни можности за стипендирање.

Криптовалути

Објавено е првото тргување со фјучерси за биткоин

Објавено

на

Првото тргување на берзански фонд поврзано со фјучерси на биткоин беше извршено на Волстрит, што значи дека инвеститорите во криптовалути конечно го добија она што го бараа, пренесува „CNN”. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ММФ: Авганистанската економија ќе има пад до 30 проценти, што може да доведе до бегалска криза

Објавено

на

Авганистанската економија може да се намали за 30 проценти оваа година, и тоа најверојатно ќе поттикне бегалска криза што ќе ги зафати соседните земји, Турција и Европа, објави Меѓународниот монетарен фонд. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Ковачевски: До крајот на 2022 година МФ ќе спроведе реформа во буџетското сметководство, од готовинско преминуваме на пресметковно начело

Објавено

на

Силни, ефективни и отчетни институции во јавниот сектор се клучни за воспоставување стабилно економско опкружување и одржлив раст, што се покажа и во услови на пандемијата предизвикана од ковид-19. Оттука, основната цел на водењето буџетско сметководство и буџетско известување е круцијално за управување со Буџетот и постигнување финансиска одговорност при изготвување и носење на деловните политики и одлуки, односно урамнотежено буџетско трошење од реално расположливите средства. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно