Connect with us

Странски банки

Италија ќе вбризгува 20 милијарди евра во “изнемоштените” банки

Објавено

на

Италијанскиот парламент одобри закон со кој се предвидува вбризгување на 20 милијарди евра во банката Monte dei Paschi и во другите “ослабнати” банки, во рамки на напорите на државата да ја оживее банкарската индустрија.

Законот подразбира давање итни гаранции за ликвидност и докапитализација на “ослабнатите” позајмувачи во согласност со прописите за државна помош.

 

Monte dei Paschi е првата банка која ќе побара средства од новата програма затоа што не успеа да собере средства од инвеститорите во декември.

 

Италијанските банки се борат со товарот од лошите кредити тешки 360 милијарди евра, проблем кој ја “нагриза” профитабилноста и ја поткопа довербата на инвеститорите.

Странски банки

„Bank of England” ја зголеми основната каматна стапка со што ја зголеми загриженоста за рецесија

Објавено

на

Банката на Англија одлучи да ја зголеми референтната каматна стапка најмногу во последните 27 години, по што најави дека Велика Британија во последниот квартал од оваа година ќе влезе во рецесија, која ќе трае до крајот на следната година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Дојче банк оствари добивка од 960,2 милиони евра со што ги надмина очекувањата на аналитичарите

Објавено

на

„Deutsche bank” ги надмина очекувањата на пазарот и забележа добивка во осмиот последователен квартал, остварувајќи нето приход во вториот квартал од 1,046 милијарди евра (1,06 милијарди долари). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Централната банка на Русија ги продолжи ограничувањата за повлекување долари и евра од банкарските сметки

Објавено

на

Централната банка на Русија ги продолжи ограничувањата за повлекување долари и евра од банкарски сметки до март следната година, пренесува „Радио Слободна Европа”. (more…)

Продолжи со читање


Популарно