Connect with us

Странски банки

Италија подготвува пакет мерки за помош од 55 милијарди евра

Објавено

на

Италијанската влада работи на финализирање на пакетот вреден 55 милијарди евра за поддршка на економијата на земјата, која се бори против коронавирусот, пренесува „Corriere della Sera“.

Премиерот Џузепе Конте, според пишувањето на италијанските медиуми, ги разработува последните детали за планот и треба да го претстави пакетот следната недела.

Нацрт-планот од 760 страници вклучува финансиски средства за поддршка на туризмот, културата и земјоделството, како и сите останати сектори особено погодени од кризата. Исто така, вклучува пари за здравствениот систем и поддршка за вработување и домаќинства.

Италија пријави вкупно 217.185 заразени со коронавирусот, а по Велика Британија е земја со најголем број смртни случаи како последица од заразата со коронавирусот.

Европската комисија изјави дека Италија треба да се подготви за сериозен економски пад, бидејќи бруто-домашниот производ ќе падне за речиси 10%.

Странски банки

Лагард: Економијата во Еврозоната во подобра состојба од очекуваното

Објавено

на

„Економската активност на еврозоната е забавена во споредба со 2022 година, но оваа година ќе биде „значително подобра“ од предвиденото – и покрај инфлацијата и енергетската криза”, изјави во Давос претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка ја ревидираше прогнозата за раст на македонската економија

Објавено

на

Светска банка ги ревидираше своите очекувања во однос на бруто домашниот производ (БДП) на Македонија. Новата прогноза на Светската банка е раст на економијата за 2,4 проценти во 2023 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Европската централна банка: Реалните плати во еврозоната драстично паѓаат

Објавено

на

Реалните плати во еврозоната се значително пониски отколку во периодот пред пандемијата и, веројатно, ќе се намалат уште повеќе во наредните месеци поради брзиот раст на цените, предупреди денеска Европската централна банка (ЕЦБ). (more…)

Продолжи со читање

Популарно