Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Странски банки

Италија го продава својот удел во најстарата банка во светот

Објавено

на

Италија планира да го продаде својот мнозински удел во најстарата светска банка „Monte dei Paschi di Siena“, стои во официјалната изјава на министерот за економија Џовани Триа, посочувајќи ги можните несогласувања меѓу владејачката коалиција во Рим.

„Monte dei Paschi di Siena“ е италианска банка основана на 4-ти Март 1472 година и се смета за најстара банка во светот. Годишниот профит на банката изнесува 4.282 милијарди долари. Има 2 032 филијали во Италија и 41 во странство.

Државата поседува 68% од финансиската институција, откако и обезбеди финансиска помош во 2016-та година во рамките на 5-годишната спасувачка програма, договорена во соработка со Европската комисија, која вклучува посветеност на Рим да го продаде целиот свој удел во рок кој не се открива.

Покрај Италија, односно Министерството за Економија и Финансии, други мнозински сопственици на банката се General Group со 4,329% и сопствени акции на банката 3,181%.

 

Странски банки

Бундесбанк: Централните банки да внимаваат со дигиталните валути

Објавено

на

Гувернерот на централната банка на Германија, Јенс Видман истакна дека дигиталните валути издадени од централни банки во светот, можат да го дестабилизираат финансискиот систем и да ја влошат состојбата на банкарскиот бизнис. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Нов тим на Управниот одбор на Штаермеркише Шпаркасе

Објавено

на

Од денес, Штаермеркише Шпаркасе има нов тим во Управниот одбор. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

НЛБ Групацијата со резултати од првиот квартал од 2019 година: Оствари нето добивка од 57,9 милиони евра

Објавено

на

На својата 55 – та седница Надзорниот одбор на НЛБ д.д. ги разгледа резултатите на НЛБ Групацијата за првиот квартал од 2019 година. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange