Connect with us

Останато

Истражување на Блумберг: Ризикот од рецесија во еврозоната е најголем од ноември 2020 година

Објавено

на

Ризикот од рецесија го достигна највисокото ниво од ноември 2020 година поради стравувањата дека енергетската криза ќе ја турне веќе рекордната инфлација на уште повисоко ниво, според економистите анкетирани од „Bloomberg”.

Веројатноста дека економската активност ќе се намалува два последователни квартали се зголеми од 45 проценти колку што беше во претходната анкета на 60%.

Пред Русија да ја нападне Украина, таа веројатност беше околу 20 проценти. Германија, најсилната економија во еврозоната и една од најизложените на намалување на понудата на руски гас, веројатно ќе стагнира и овој квартал, пишува „Bloomberg“.

Зголемените трошоци за живот во еврозоната создаваат проблеми и за компаниите и за домаќинствата, а како што се приближуваат последните месеци од 2022 година, руските енергетски закани дополнително го влошуваат тој проблем. Дополнително, застојот во логистиката се влошува поради големата суша што предизвика пад на водостојот на европските реки летово.

Според најновите очекувања, просечната инфлација би можела да достигне речиси осум проценти оваа година – што е четири пати повисоко од нивото кое го таргетира Европската централна банка (ЕЦБ) – и четири проценти следната година. Анкетираните аналитичари сè уште очекуваат инфлацијата да биде два отсто во 2024 година.

Останато

ОДЛИЧНА ВЕСТ ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ – Во тек е етапната исплата на мартовските пензии, повисоки за 8,4%

Објавено

на

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започна етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8,4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија за раст на пензиите, која следи два индикатори односно 50% од порастот на просечната плата и 50% од порастот на трошоците за живот. Ова усогласување се врши два пати во годината март и септември и претставува постојан раст на пензиите. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Стевкова-Штериева: Принципите за родова еднаквост се основа за просперитетна иднина

Објавено

на

Со истакнување на обврската за почитување на Принципите за јакнење на жените (The Women’s Empowerment Principles) како дел од Целите за одржлив развој на ООН, д-р Маја Стевкова-Штериева, претседателка на МБА и Главен финансов директор и член на Управниот одбор на Комерцијална банка, нѐ потсети на заедничката одговорност за справување со најголемите предизвици на денешницата. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Кирил и Кристијан од ООУ “Мите Богоевски” – Ресен се национални победници на Европски квиз на пари 2023

Објавено

на

Денес, последниот ден на Глобалната недела на пари, во организација на Македонската банкарска асоцијација во соработка со Народната банка и Комисијата за хартии од вредност, се одржа финалето на националниот натпревар Европски квиз на пари 2023. (more…)

Продолжи со читање

Популарно