Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Странски банки

Историски најголем пад на акциите на Deutshe Bank

Објавено

на

Акциите на германскиот банкарски гигант “Deutsche Bank” доживеаа пад за 3 проценти, достигнувајќи најниска вредност во историјата, неколку дена пред годишната конференција.

Распродажбата на акциите беше резултат на афера, дека банката се обидела да прикрие серија сомнителни трансакции кои вклучуваат правни субјекти кои ги контролирале американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот зет во текот на 2016-та и 2017-та година.

Според извештаите на медиумите, тие трансакции ги означиле службениците на банките и подготвиле да ги пратат до Министерството за финансии на САД, како извештај за таканаречени сомнителни активности.

Меѓутоа, се тврди дека раководителите на “Deutsche Bank” ги одбиле сугестиите на своите своите вработени и одлучиле да ја отфрлат можноста за перење на пари. Тие трансакции наводно вклучувале проток на пари меѓу прекуморски правни лица и поединци.

Со акциите на Deutsche Bank се тргувало по 3,27 проценти пониска цена, од 6,623 по акција. Последен пат акциите паднале толку ниско во декември минатата година поради извештајот за можно спојување со ривалот Commerzbank.

Странски банки

Поради овие 5 причини богатите ги штедат своите пари во швајцарските банки

Објавено

на

Знеме дека швајцарските банки се најсигурни во светот. Кога и да прочитате за некоја банкарска измама или сериозен банкарски скандал, скоро никогаш нема да сретнете швајцарска банка вмешана во нешто нелегално. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Deutsche Bank размислува за додавање проблематични средства во “лошата банка”

Објавено

на

Високи официјални претставници на Deutsche Bank разговарале за додавање на проблематични средства вредни милијарди евра, ако банката успее да ги продаде оние кои сега се во „лошата банка“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Кристин Лагард доби поддршка од ЕП во трката за претседателското место на ЕЦБ

Објавено

на

Европскиот парламент ја потврди номинацијата на Кристин Лагард за нова претседателка на Европската централна банка, за мандат од осум години. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange