Connect with us

Останато

Истекува рокот за аплицирање за обука за развој на претприемништво кај младите

Објавено

на

Агенцијата за млади и спорт, во насока на развивање на претмприемаштвото кај младите луѓе објавува јавен повик за учество во обука за развој на претприемачкиот дух и деловните вештини.

На повикот можат да се пријават млади лица на возраст од 18 до 25 години, државјани на Република Македонија.

Обуката е составена од два модули, при што секој модул претставува едукативна целина:

Првиот модул ги опфаќа претприемништвото, претприемачкиот процес и претприемачот.  Преку овој модул, учесникот ќе се запознае со претприемништвото и ќе го разбере преприемачкиот процес. Овој модул исто така ќе ја поттикне креативноста и ќе им овозможи на учесниците да развијат претприемачки дух, способност за препознавање на бизнис можностите, способност да се справуваат со предизвиците во окружувањето, како и да дефинираат сопствена бизнис идеја за производи или услуги во контекстна основање на сопствен бизнис, способност за подготовка на бизнис план и определување на потребни средства за бизнисот.

Вториот модул од програмата се однесува на деловните вештини потребни за основање и водење на сопствен бизнис. Преку оваа едукација, учесниците ќе се запознаат со потребните вештини за успешно водење на секојдневните бизнис операции, со цел да идентификуваат кои вештини е потребно да ги развиваат или подобрат за успешно да го водат својот бизнис.  Овој модул ќе ги опфати круцијалните бизнис вештини како:

  • Управување со финансии;
  • Маркетинг, продажба и грижа за клиенти;
  • Деловна етика;
  • Лидерство;
  • Комуникациски и преговарачки вештини;
  • Управување со човечки ресурси, проекти и време;
  • Правни и законски аспекти и
  • Вмрежување (Networking).

За дополнителни информации заинтересираните можат да се обратат mail:gordana@ams.gov.mk секој работен ден од 8.30 до 16.30 часот, или во просториите на Агенција за млади и спорт, Сектор млади.

Јавниот повик за пријавување на учесници трае до 15 октомври 2018 година.

Останато

5 совети за шопинг на Black Friday!

Објавено

на

Додека шопингот на Black Friday може да изгледа како бурен и стресен процес, сакаме да ве известиме дека не мора да биде баш така. Добрата вест е дека ние направивме истражување и навистина го смаливме целиот процес во прилично компактен водич кој не само што може да се искористи на Black Friday, туку и навистина секој шопинг.

(more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Што е Ravencoin и зошто е важен во светот на криптовалутите?

Објавено

на

Единствената цел на Ravencoin е да овозможи трансфер на средства од една личност на друга преку блокчејн технологија. Ravencoin користи уникатен ASIC резистентен алгоритам наречен x16r. Ravencoin е отпорен на ASIC затоа што постојано го менува редоследот на алгоритмите на хаширање. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Остар пад на акциите на Волстрит

Објавено

на

Берзанските индекси на Волстрит вчера остро паднаа втор ден по ред, при што под најголем притисок беше енергетскиот сектор поради падот на цените на нафтата, а остро падна и трговскиот сектор поради слабите деловни резултати на неколку компании. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange