Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Странски банки

Испечатиле 46 милиони банкноти и дури потоа виделе дека има печатна грешка!

Објавено

на

Австралиската централна банка преземала одговорност за отштампаната грешка на 46 банкноти, откако една радио станица објави на друштвените мрежи дека на банкнотите има микроскопска грешка.

Радиот „Трпл М“ на Инстаграм објави зголемена фотографија од банкнотата од 50 австралиски долари на која се гледа печатната грешка. Австралиската банка за резерви погрешно го напишала англискиот збор „одговорност“ (responsibilty наместо responsibility), заборавајќи ја буквата „и“.

Околу 46 милиони од овие испечатени банкноти се во употреба во земјата.

Банкнотите биле пуштени во оптек кон крајот на минатата година и на нив се наоѓа ликот на Едит Кован, првата жена член на австралискиот парламент. Над рамото на нејзиниот лик, со многу ситни букви, се напишани редови текст кои се цитати од нејзиниот прв говор во парламентот.

„Голема одговорност е да се биде единствена жена овде и сакам да ја истакнам потребата што постои од тоа и други жени да се најдат овде“, се наведува во текстот, кој е повторен неколкупати со ситно испечатени букви. Зборот „одговорност“ во секој од редовите е напишан погрешно. Потребно било шест месеци за некој да го разгледа текстот под лупа и да ја забележи печатната грешка.

Австралиската централна банка вели дека оваа правописна грешка ќе биде исправена при наредното штампање оваа година.

Странски банки

Андреас Трајхл, од Ерсте Групација е прогласен за “банкар на годината” за 2019 година

Објавено

на

Андреас Трајхл, претседател на извршниот одбор на Ерсте Група, е прогласен за “банкар на годината” за 2019 година во рамките на доделувањето на годишните награди на магазинот “Euromoney“. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Реструктирањето на Deutsche Bank ќе чини околу 5 милијарда евра

Објавено

на

Deutsche Bank очекува главните трошоци за реструктуирање да изнесуваат околу 5 милијарди евра, изјавил во средата добро информиран извор, објави Business Insider. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Нов гигант во регионот: НЛБ ја презема Комерцијална банка?

Објавено

на

Нова Љубљанска Банка (НЛБ) е помеѓу потенцијалните кандидати за купување на Комерцијална банка, јавува Ројтерс. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange