Connect with us

Останато

Испечатена банкнота од нула евра

Објавено

на

Германија испечати серија банкноти со номинална вредност од нула евра. Согласност за тоа дала Европската централна банка, а банкнотите ќе се продаваат како сувенири.

Банкнотата има вредност нула евра и според тоа, нема никаква вредност и не може да се користи во трговијата. Банкнотите од нула евра се испечатени на истата хартија како и сите регуларни и се применети сите заштитни мерки, вклучувајќи и холограми и водени жигови.

 

Вкупно се направени 5.000 банкноти, а на нив е прикажан едреникот на германската морнарица Gorh Fok 2 од 1958 година.

 

Банкнотите веќе може да се купат и ќе чинат 2,5 евра.

 

Останато

Инфлацијата во Хрватска достигна рекордни 12,3 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Хрватска во јули пораснаа 12,3 проценти во однос на истиот месец минатата година, што претставува највисока стапка на инфлација откако Државниот завод за статистика (ДЗС) ги евидентира податоците. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими за МИА: И да не отворевме дебата за даночните реформи, има закони кои стапуваат во сила од 1 јануари

Објавено

на

И да не ја отворевме дебатата за даночните реформи, има законски решенија кои стапуваат во сила од 1 јануари 2023 година, како што се за оданочувањето на приходите над милион денари годишно и оданочувањето на каматите на депозитите, вели министерот за финансии Фатмир Бесими во интервјуто за „МИА”. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЗА НИВ НЕМА КРИЗА – Словенечкиот БДП скокна за 8,2 проценти во вториот квартал

Објавено

на

Според податоците на Националното биро за статистика на Словенија (Сурс) обемот на бруто домашниот производ на Словенија во вториот квартал од годинава се зголеми за 8,2 проценти на годишна основа. (more…)

Продолжи со читање


Популарно