Connect with us

Странски банки

Иранци испрале пари преку Нова Љубљанска Банка (НЛБ) во вредност од милијарда долари

Објавено

на

Словенечката служба за спречување на перење пари започна истрага по наводите на опозициските партии дека најголемата државна банка Нова Љубљанска Банка (НЛБ) прикривала пари од Иран, со што го крши меѓународното ембарго и не ги применува прописите за финансирање на тероризмот.

 

НЛБ, како што пренесуваат медиумите од Словенија, помеѓу 2008 и 2010 година испрала близу една милијарда евра од Иран.

Министерството за финансии потврди, како одговор на барањето на Службата за спречување на перење пари, кои пратија прашања во повеќе од 30 земји во врска со спорните трансакции. Врз основа на верификацијата, било утврдено дека постои основа за сомневање дека се нарушени законите.

Во центарот на скандалот е британско-ирански државјанин Ирај Фарокџадех, кој отворил сметки во банката во декември 2008 година за компанијата Farokh Ltd, откако швајцарските власти му ги затвориле сметките во банката УБС.

Се претпоставува дека ги префрлил парите од Иранската извозна и развојна банка (EDBI), која се најде под санкции и на црната листа на ЕУ. Во тоа време Фарокџадех бил на листата на најбарани на Интерпол.

Странски банки

Лондонската компанија „Schroders Plc” го зголеми својот удел во НЛБ банка

Објавено

на

Лондонската компанија „Schroders Plc” го зголеми својот удел во словенечката Нова Љубљанска банка (НЛБ) на 5,108%, соопшти банката. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Бруто-добивката на хрватските банки се намали за 22,7 проценти во првиот квартал

Објавено

на

Во првиот квартал од оваа година, банките во Хрватска пријавија оперативен бруто-профит од 1,25 милијарди хрватски куни односно 164,7 милиони евра, што е за 368,6 милиони хрватски куни или 50,9 милиони евра помалку во однос на истиот период во 2019 година, според објавените податоци на Хрватската народна банка. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

ЕЦБ се подготвува за печатење на нови 500 милијарди евра

Објавено

на

Инфлацијата во Еврозоната падна на најниско ниво за четири години, поради што аналитичарите и учесниците на пазарот предвидоа нови парични стимулации од Европската централна банка, објави „Bloomberg“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно