Connect with us

Останато

Инфлацијата во Јапонија достигнала највисоко ниво во последните 41 година

Објавено

на

Основната потрошувачка на инфлација во Јапонија достигна ново 41-годишно ниво во јануари, бидејќи компаниите ги префрлија повисоките трошоци на домаќинствата, покажаа најновите податоците, држејќи ја централната банка под притисок постепено да ја укине својата масовна програма за стимулирање.

Податоците ја нагласуваат дилемата со која се соочуваат креаторите на политиката бидејќи зголемените цени на горивата и секојдневните потреби ги погодуваат домаќинствата, од кои многумина допрва треба да забележат зголемување на платите доволно за да ги надоместат повисоките трошоци за живот.

Основниот индекс на потрошувачки цени на национално ниво (CPI), кој ја исклучува испарливата свежа храна, но ги вклучува и трошоците за енергија, беше за 4,2% повисок во јануари од претходната година, што одговара на просечната прогноза на пазарот и забрзувајќи од 4,0% годишна добивка забележана во декември.

Јануарскиот пораст беше најбрз од септември 1981 година, кога трошоците за гориво се зголемија поради нафтената криза на Блискиот Исток и ја погодија јапонската економија која е зависна од увоз.

Основната потрошувачка инфлација сега ја надмина целта на Банката на Јапонија од 2% веќе девет последователни месеци, главно како одраз на постојаните зголемувања на трошоците за гориво и суровини, покажаа податоците.

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Реизбран Управниот одбор на КаСис АД

Објавено

на

Надзорниот Одбор на единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано биро за персонализација на картички КаСис АД повторно му ја даде довербата на актуелниот Управен одбор. г-ѓа Филомена Пљаковска – Аспровска, претседател и Главен извршен директор, г-ѓа Лидија Вучидолова – Богоевска, член и извршен директор и г-дин Дамјан Андоновски, член и извршен директор во наредните четири години ќе бидат на чело на компанијата која бележи континуиран раст во земјата и сигурно се пробива на пазарите во регионот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно