Connect with us

Останато

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ТУРЦИЈА РУШИ РЕКОРДИ – достигна до неверојатни 80%!

Објавено

на

Годишната инфлација во Турција порасна побавно од предвиденото во јули, но остана блиску до 80 проценти, покажаа денешните официјални податоци.

Потрошувачките цени се зголемија минатиот месец за 79,6 проценти во однос на претходната година од јунското ниво од 78,6%, соопшти турскиот статистички институт (ТуркСтат).

Ова е највисоката стапка на инфлација во Турција од 1998 година.

Економистите во анкетите процениле дека индексот на потрошувачките цени (CPI) ќе достигне 80% во јули.

Владата вети дека ќе ја намали инфлацијата со спроведување на нова економска програма, која фаворизира ниски каматни стапки за зголемување на производството и извозот и има за цел да постигне суфицит на тековната сметка на земјата.

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган рече дека очекува вртоглаво зголемените цени наскоро да почнат да паѓаат и дека до февруари-март следната година ќе се спуштат на „соодветно“ ниво.

Останато

ОДЛИЧНА ВЕСТ ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ – Во тек е етапната исплата на мартовските пензии, повисоки за 8,4%

Објавено

на

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започна етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8,4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија за раст на пензиите, која следи два индикатори односно 50% од порастот на просечната плата и 50% од порастот на трошоците за живот. Ова усогласување се врши два пати во годината март и септември и претставува постојан раст на пензиите. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Стевкова-Штериева: Принципите за родова еднаквост се основа за просперитетна иднина

Објавено

на

Со истакнување на обврската за почитување на Принципите за јакнење на жените (The Women’s Empowerment Principles) како дел од Целите за одржлив развој на ООН, д-р Маја Стевкова-Штериева, претседателка на МБА и Главен финансов директор и член на Управниот одбор на Комерцијална банка, нѐ потсети на заедничката одговорност за справување со најголемите предизвици на денешницата. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Кирил и Кристијан од ООУ “Мите Богоевски” – Ресен се национални победници на Европски квиз на пари 2023

Објавено

на

Денес, последниот ден на Глобалната недела на пари, во организација на Македонската банкарска асоцијација во соработка со Народната банка и Комисијата за хартии од вредност, се одржа финалето на националниот натпревар Европски квиз на пари 2023. (more…)

Продолжи со читање

Популарно