Connect with us

Останато

Инфлацијата во Турција на највисоко ниво во последните две децении – во јануари беше 48,69 проценти

Објавено

на

Инфлацијата во Турција во јануари беше 48,69 проценти, што ја означува највисоката стапка на инфлација од средината на 2002 година, непосредно пред доаѓањето на власт на владејачката партија на претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Оваа инфлација е резултат на поскапувањата на струјата, природниот гас и патарините на почетокот на оваа година.

Турскиот институт за статистика (ТуркСтат) соопшти дека инфлацијата во јануари е зголемена за 11,1 проценти во споредба со претходниот месец.

Производните цени, исто така, значително се зголемени, при што годишната инфлација минатиот месец изнесуваше 93,53 проценти, соопшти „Турк Стат”.

Транспортот, храната и опремата за домаќинството се меѓу ставките што забележаа најголеми зголемувања од година во година, соопшти Институтот.

Турската економија веќе со месеци наназад се бори со падот на вредноста на националната валута – лирата, високата невработеност и покачувањето на цените, што, исто така, носи големи оптоварувања за домаќинствата.

Турската централна банка дозволи неверојатни 500 поени намалување на клучните каматни стапки и покрај високата инфлација во текот на 2021 година, со што ја турна лирата на рекордно ниско ниво.

Останато

Пензионерите добиваат повисоки пензии за 6,8 проценти

Објавено

на

Со септемвриската пензија околу 330 илјади пензионери во државата добиваат повисоки пензии за 6,8 проценти, согласно новата методологија воведена со последните измени во Законот за пензиското и инвалидското осигурување, кои стапија на сила во март 2022 година. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Годишната стапка на инфлација во Белгија 11,27 проценти, највисоко ниво во последните 50 години

Објавено

на

Годишната стапка на инфлација во Белгија се искачи на 11,27 проценти во септември, што е највисоко ниво во последните 50 години, покажуваат официјалните податоци. (more…)

Продолжи со читање

Останато

МФ: Владата обезбеди 250 милиони евра со поволни услови преку германски хартии од вредност

Објавено

на

Владата донесе одлука за издавање хартии од вредност на германскиот пазар, обврзница позната како „Namensschuldverschreibungen”, односно NSV, во износ од 250 милиони евра. Како што соопшти Министерството за финансии (МФ), средствата ќе се искористат за отплата на стари долгови кои доспеваат и за финансирање на буџетски потреби. (more…)

Продолжи со читање

Популарно