Connect with us

Останато

Инфлацијата во САД забави во текот на јули

Објавено

на

Инфлацијата во САД забави минатиот месец поради падот на цените на енергијата, објави денеска Министерството за трговија.

Според извештајот на Министерството, потрошувачките цени во јули се зголемени за 6,3 отсто во однос на истиот месец лани, додека во јуни е забележан годишен пораст од 6,8 отсто, што е најголем скок од 1982 година.

Таканаречената базична инфлација, која ги исклучува нестабилните цени на храната и енергијата, минатиот месец се зголеми за 4,6 отсто во однос на истиот период лани, откако во јуни се зголеми за 4,8 отсто. Заедно со намалувањето на индексот на потрошувачките цени, ова укажува на можно намалување на инфлаторните притисоци во САД.

На месечна основа, потрошувачките цени всушност паднаа за 0,1 отсто од јуни до јули, додека базичната инфлација се зголеми за 0,1 отсто, соопшти американското Министерство за трговија.

Инфлацијата во САД почна нагло да расте во пролетта 2021 година, откако американската економија закрепна од кратката, но разорна рецесија поради пандемијата на коронавирусот.

Високата инфлација е светски проблем, особено поради порастот на глобалните цени на храната и енергијата поради руската инвазија врз Украина.

Останато

Невработеноста во еврозоната на рекордно ниско ниво од 6,5 проценти

Објавено

на

Невработеноста во еврозоната падна на рекордно ниско ниво од 6,5 проценти во октомври, покажуваат бројките што ги објави „Евростат“, статистичката агенција на ЕУ. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Просечната плата во октомври во Црна Гора изнесувала 720 евра

Објавено

на

Просечната плата без даноци и придонеси во Црна Гора во октомври, според податоците на Управата за статистика (Монстат), изнесувала 720 евра и е за 0,3 проценти повисока од септември. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЛЕСНО Е КОГА ИМАШ ИЗОБИЛСТВО НА ЗЛАТО – Гана набавката на нафта ќе ја плаќа во злато наместо во долари

Објавено

на

Владата на Гана работи на план да купува нафта со плаќање во злато наместо со долари, објави на Фејсбук, потпретседателот на државата Махамуду Бавумиа. (more…)

Продолжи со читање

Популарно