Connect with us

Останато

Инфлацијата во земјите од еврозоната во август достигна ниво од 9,1%

Објавено

на

Инфлацијата во европските земји кои го користат еврото достигна нов рекорд во август, од 9,1 проценти, поттикната од скокот на цените на енергијата предизвикан главно од руската војна во Украина, објави денеска европската статистичка агенција Евростат.

Годишната инфлација во 19-те земји од еврозоната во август порасна на 9,1 отсто, што е зголемување во однос на 8,9 отсто во јули, покажуваат најновите податоци објавени од Евростат.

Инфлацијата е на највисоко ниво од кога почна водењето на податоците за еврото во 1997 година. Цените на енергијата скокнаа за 38,3 отсто, додека цените на храната за 10,6 отсто.

Цените на стоките се зголемени за пет отсто, а на услугите за 3,8 отсто.

Останато

Еcommerce4all.eu – бесплатна едукативна платформа за развој на прекуграничната е-трговија во ЦЕФТА

Објавено

на

Неодамна е комплетирана – ecommerce4all. eu – првата регионална платформа за е-трговија која претставува информативен центар е-трговија во ЦЕФТА регионот. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Европската комисија предвидува раст од 2 проценти на македонската економија за годинава

Објавено

на

Европската комисија предвидува дека македонската економија годинава ќе забележи раст од два отсто, а во 2024 од 3,1 проценти. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Ќе се издава граѓанска обврзница за финансирање на развојни проекти

Објавено

на

Министерството за финансии планира во јуни да издаде граѓанска обврзница со рок од две години и со примамлива камата. Според министерот за финансии, Фатмир Бесими, новиот финансиски инструмент ќе им овозможи на граѓаните да купат обврзница од минимум 10.000 денари, а со цел развој на финансикиот пазар. (more…)

Продолжи со читање

Популарно