Connect with us

Останато

Инфлацијата во еврозоната со нов рекорд од 5,1 проценти

Објавено

на

Инфлацијата во еврозоната на ЕУ се зголеми на рекордни 5,1 проценти во јануари, главно поради растот на цените на енергијата, објави денеска „Евростат”.

Статистичката агенција на ЕУ нема регистрирано толку високо ниво на инфлација откако почна да собира податоци за 19-те земји кои го користат еврото во 1997 година. Претходниот рекорд беше поставен во декември, кога инфлацијата во еврозоната беше 5,0 проценти.

Останато

Што научивме од овогодишната конференција за е-трговија?

Објавено

на

Во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ, на 11-ти ноември се одржа Петтата конференција за е-трговија, на тема “E-commerce. Accelerate!”, на која присуствуваа над 470 лица со физичко присуство, а истата ја следеа и преку 130 лица со онлајн присуство. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Невработеноста во еврозоната на рекордно ниско ниво од 6,5 проценти

Објавено

на

Невработеноста во еврозоната падна на рекордно ниско ниво од 6,5 проценти во октомври, покажуваат бројките што ги објави „Евростат“, статистичката агенција на ЕУ. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Просечната плата во октомври во Црна Гора изнесувала 720 евра

Објавено

на

Просечната плата без даноци и придонеси во Црна Гора во октомври, според податоците на Управата за статистика (Монстат), изнесувала 720 евра и е за 0,3 проценти повисока од септември. (more…)

Продолжи со читање

Популарно