Connect with us

Странски банки

Инфлацијата во еврозоната може да изврши притисок врз Европската централна банка

Објавено

на

Еврозоната моментално е во најбрзoрастечката инфлација од воспоставувањето на единствената валута кон крајот на 20 век, велат економистите.

Потрошувачките цени во регионот од 19 земји се зголемија за 4,5 отсто во ноември, според просекот од 40 проценки во истражувањето на „Bloomberg“. Сите тие предвидуваа пораст од 4,1 отсто во однос на минатиот месец, што е најбрзо од финансиската криза во 2008 година.

Во Германија, најголемата економија во регионот, намалувањето на трошоците за живот е веројатно уште поголемо, со просечна проценка на податоците за инфлацијата во понеделник на 5,5 проценти. Бундесбанката минатата недела предупреди дека таму резултатот би можел да достигне до шест отсто, пишува „Bloomberg“.

Ваквите скокови на цените се без преседан и се одраз на зголемените трошоци за енергија и глобалните тесни грла за снабдување, што ќе придонесе за комуникацискиот предизвик на Европската централна банка, чии креатори на деловната политика наскоро ќе се соочат со голема одлука за иднината на стимулации. Тие инсистираат на тоа дека овој наплив на инфлација е привремен, додека основните инфлациски притисоци се премногу слаби за да бидат самоодржливи, пишува Biznis.rs.

„Не очекуваме дека ова ќе се промени во оценката на Европската централна банка за основните ценовни притисоци пред состанокот во декември“, рече економистот на „Bloomberg”, Маева Казин во извештајот во петокот по прегледувањето на податоците, додавајќи дека основните притисоци најверојатно ќе останат постабилни.

Трендовите на инфлацијата во еврозоната имаат различни прогнози, па економистите на „Capital Economics” предвидуваат дека таа ќе достигне ниво од 4,7 отсто, додека шест прогнозери, меѓу кои и „Bank of America”, прогнозираа стапка на инфлација од 4,2 отсто.

Странски банки

First Citizens Bank ја купува Silicon Valley Bank за 72 милијарди долари

Објавено

на

Американската банка „First Citizens Bank” ќе ги откупи за 72 милијарди долари преостанатите кредити и депозити на „Silicon Valley Bank” (SVB), која беше преземена од американските регулатори поради банкрот на почетокот на месецот. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Се разгледуваат дисциплински постапки против менаџерите на Credit Suisse!?

Објавено

на

Швајцарскиот финансиски регулатор (ФИНМА) објави дека размислува дали да покрене дисциплинска постапка против извршниот директор на „Credit Suisse”, откако втората по големина банка во Швајцарија минатата недела мораше да биде откупена од најголемата швајцарска банка, „UBS”, со цел да се избегне колапс на банкарскиот сектор. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Централната банка на Албанија ја зголеми основната каматна стапка

Објавено

на

Централна банка на Албанија ја зголеми основната каматна стапка за 0,25 проценти, како чекор да обезбеди економска и финансиска стабилност во земјата, јави државната агенција АТА. (more…)

Продолжи со читање

Популарно