Connect with us

Останато

Инфлацијата во еврозоната и ЕУ нагло порасна во јануари

Објавено

на

Стапката на инфлација нагло се зголеми во јануари, како во еврозоната, така и низ целата територија на ЕУ државите, во споредба со декември, но сè уште е под нивото од пред една година односно пред пандемијата на вирусот COVID-19.

Во еврозоната, годишната инфлација во првиот месец од оваа година изнесува 0,9%, а во Европската Унија 1,2%, според европскиот завод за статистика „Евростат”.

Земјите од еврозоната забележаа дефлација од 0,3% во декември минатата година и раст на цените од 1,4% во јануари 2020 година. Во ЕУ, годишната инфлација беше 0,3% во декември и 1,7% во јануари минатата година.

Во јануари, цените на услугите придонесоа најмногу за годишната инфлација во еврозоната, проследена со неенергетски индустриски производи, храна, алкохол и тутун и енергија.

Криптовалути

ММФ бара укинување на биткоинот како законско средство за плаќање во Ел Салвадор

Објавено

на

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го повика ЕЛ Салвадор да ја поништи одлуката биткоинот да стане легално сретство за плаќање. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во среда (26 јануари) започнува исплатата на јануарските пензии

Објавено

на

Владата на четвртата седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за јануари 2022 година и го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 25 јануари 2022 година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно