Connect with us

Останато

Инфлацијата во еврозоната достигна нов максимум

Објавено

на

Годишната стапка на инфлација во еврозоната се искачи на 8,6 проценти во јуни, достигнувајќи ново највисоко ниво откако статистичкиот завод на Европската унија, Евростат, почна да ги следи податоците, пренесуваат агенциите.

Според податоците на Евростат, годишната инфлација во 19-те земји кои го користат еврото скокна над претходниот рекорд од 8,1 проценти, постигнат во мај.

Годишната инфлација во јуни 2021 година изнесува 1,9%.

Најголемо влијание врз годишната стапка на инфлација во еврозоната во јуни има енергијата со 2,8 процентни поени (п.п.), потоа храната, алкохолот и тутунот (1,88 п.п.), услугите (1,42 п.п.) и неенергетските индустриски производи (1. 15 п.п.), според Евростат.

Највисоки годишни стапки се забележани во Естонија (22 отсто), Литванија (20,5 отсто), а најниски во Малта (6,1 отсто) и Франција (6,5 отсто).

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Реизбран Управниот одбор на КаСис АД

Објавено

на

Надзорниот Одбор на единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано биро за персонализација на картички КаСис АД повторно му ја даде довербата на актуелниот Управен одбор. г-ѓа Филомена Пљаковска – Аспровска, претседател и Главен извршен директор, г-ѓа Лидија Вучидолова – Богоевска, член и извршен директор и г-дин Дамјан Андоновски, член и извршен директор во наредните четири години ќе бидат на чело на компанијата која бележи континуиран раст во земјата и сигурно се пробива на пазарите во регионот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно