Connect with us

Останато

Инфлацијата во Германија во мај највисока во последните пет децении!

Објавено

на

Стапката на инфлација во Германија во мај изнесува 7,9 проценти во однос на истиот месец лани, објави Германскиот завод за статистика.

Трет месец по ред стапката на инфлација во најголемата економија во Европа е над седум проценти.

Од април до мај инфлацијата скокна за 0,9%, се вели во соопштението на германските статистичари.

Инаку, вакво ниво на инфлација не е забележано од обединувањето на Германија, а слично високо ниво имаше и зимата 1973 година.

Потоа, цената на нафтените деривати драстично се зголеми поради нафтената криза. Слична е состојбата и сега кога поскапувањето на енергенсите енормно ги поскапи речиси сите останати производи и услуги.

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Реизбран Управниот одбор на КаСис АД

Објавено

на

Надзорниот Одбор на единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано биро за персонализација на картички КаСис АД повторно му ја даде довербата на актуелниот Управен одбор. г-ѓа Филомена Пљаковска – Аспровска, претседател и Главен извршен директор, г-ѓа Лидија Вучидолова – Богоевска, член и извршен директор и г-дин Дамјан Андоновски, член и извршен директор во наредните четири години ќе бидат на чело на компанијата која бележи континуиран раст во земјата и сигурно се пробива на пазарите во регионот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно