Connect with us

Останато

Инфлацијата во Велика Британија на рекордно тридецениско ниво од 6,2 проценти

Објавено

на

Инфлацијата во Велика Британија во февруари достигна 6,2 проценти што е највисоко ниво регистрирано во земјата после три децении, објави Националната служба за статистика.

Цените на стоките за широка потрошувачка во земјата растат што придонесе за инфлаторен скок, од 5,5 проценти во јануари на 6,2 проценти минатиот месец.

Официјалните податоци британската статистика ги објави во мигови кога министерот за финасии, Риши Сунак, треба да ги објави најавените измени во буџетот насочени кон намалување на цените на трошоците за живот во земјата.

Останато

Инфлацијата во Хрватска достигна рекордни 12,3 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Хрватска во јули пораснаа 12,3 проценти во однос на истиот месец минатата година, што претставува највисока стапка на инфлација откако Државниот завод за статистика (ДЗС) ги евидентира податоците. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими за МИА: И да не отворевме дебата за даночните реформи, има закони кои стапуваат во сила од 1 јануари

Објавено

на

И да не ја отворевме дебатата за даночните реформи, има законски решенија кои стапуваат во сила од 1 јануари 2023 година, како што се за оданочувањето на приходите над милион денари годишно и оданочувањето на каматите на депозитите, вели министерот за финансии Фатмир Бесими во интервјуто за „МИА”. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЗА НИВ НЕМА КРИЗА – Словенечкиот БДП скокна за 8,2 проценти во вториот квартал

Објавено

на

Според податоците на Националното биро за статистика на Словенија (Сурс) обемот на бруто домашниот производ на Словенија во вториот квартал од годинава се зголеми за 8,2 проценти на годишна основа. (more…)

Продолжи со читање


Популарно