Connect with us

Странски банки

Инфлацијата во Велика Британија надмина 10 проценти

Објавено

на

Растот на потрошувачките цени во Велика Британија силно забрза во јули, достигнувајќи го највисокото ниво од февруари 1982 година и дополнително го зголемува притисокот врз домаќинствата, покажаа официјалните податоци во средата.

Во јули стапката на инфлација се искачи на 10,1 проценти, од 9,4 отсто претходниот месец.

На месечно ниво, растот на цените благо забави, од 0,7 на 0,6 отсто, покажуваат сезонски прилагодените податоци.

Годишната стапка на инфлација на мало достигна 12,3 отсто, што е највисоко ниво од март 1981 година.

Порастот на цените на енергијата во Европа, дополнително поттикнат од руската инвазија на Украина, е главниот двигател на инфлацијата и веројатно ќе ја турне Британија во долгорочна, иако плитка, рецесија на крајот на годината, соопшти централната банка (Bank of England).

Домаќинствата моментално трошат нешто помалку од 2.000 фунти (2.421 долари) годишно на електрична енергија, што е речиси двојно повеќе од износот пред една година, но би можеле да надминат 4.000 фунти во јануари следната година, според аналитичарите на „Cornwall Insight”.

„Bank of England” прогнозира дека инфлацијата ќе достигне врв од 13,3 проценти во октомври, кога регулираните цени на енергијата за домаќинствата ќе пораснат.

Странски банки

ЕБОР ја намали прогнозата за раст на македонската економија

Објавено

на

Европската банка за обнова и развој ја намали прогнозата за економски раст за Македонија за 0,3 проценти. Во последниот извештај за регионалните економски состојби, ЕБOР за Македонија ја намали прогнозата од 3% на 2,7% економски раст. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка: Со трговската диверзификација и отвореност до подобри работни места, поголем економски раст во Северна Македонија

Објавено

на

Недостигот на трговска диверзификација и концентрацијата на извозот ја ограничуваат улогата на трговијата во економијата на Северна Македонија, со стапки на раст континуирано под оние на ЕУ и другите земји од Западен Балкан. Доколку сака да создаде квалитетни работни места, да ја намали сиромаштијата и да го подобри животниот стандард на луѓето, економијата на земјата треба да стави поголем акцент на трговската диверзификација и отвореност, забележува меѓу другото новиот извештај на Светска банка, Стратегија за трговска политика 2.0 за Северна Македонија што беше презентиран денеска во Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени

Објавено

на

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени, што е второ зголемување во претходните 15 години. (more…)

Продолжи со читање

Популарно