Connect with us

Останато

Индија го зголеми туристичкиот данок

Објавено

на

Даночната служба на Владата на Индија од 22 јануари ги зголеми даноците на туристичките услуги во земјата.

Туристичкиот данок во земјата е зголемен од 4,5% до 9% и важи за сите индивидуални и групни патувања, како и услугите поврзани со туризмот – превоз, сместување и храна, ајурведските програми, спа процедури, водич услуга, влезни билети за музеи итн.

 

Некои од индиските хотели се уште не ги зголемиле цените, но се очекува тоа да го направат во новата сезона.

 

Исто така, се зголемуваат цените и на екскурзиите и програмите, влезните трошоци за Таџ Махал и другите објекти.

 

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Објавено

на

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во ЕУ во април изнесувала 8,1%, во еврозоната 7,4 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1% на годишно ниво од 7,8 проценти во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат. (more…)

Продолжи со читање


Популарно