Connect with us

Форекс

Индексот на доларот зајакна по одлуките од седницата на ФЕД

Објавено

на

Денес доларот зајакна во однос на корпата од шест најважни валути во светот на меѓународните пазари при тргување обележана со поголеми флуктуации на девизниот курс, откако Федералните резерви на САД соопштија дека клучните каматни стапки ќе останат непроменети.

Индексот на доларот, што ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, достигна 93.493 поени во една точка, зајакнувајќи за околу 0,32 проценти во споредба со крајот на тргувањето претходниот ден. Неодамна, доларот ги забележа најниските нивоа во изминатите повеќе од две години, паѓајќи под 92 поени.

Во текот на утрото, неговиот пораст забави и според последните податоци, тој изнесува 93,31 поен, што значи дека е во плус од околу 0,1 процент во споредба со претходното затворање. Во средата, забележа најголем дневен раст во повеќе од една недела.

Валутите кои зајакнаа пред одлуките од вчерашната седница на ФЕД, вклучително и еврото и австралискиот долар, ослабнаа најмногу утрово.

Така, девизниот курс на еврото во една точка од тргувањето за време на работењето на азиските пазари се намали на најниските нивоа за еден месец од 1,1737 долари.

Девизниот курс на јапонскиот јен остана близу до највисоките нивоа во последните два и пол месеци од 104,81 јени за долар.

Девизниот курс на фунтата остана повеќе или помалку непроменет на 1,2968 долари.

Форекс

Руската рубља ќе стане официјална валута во дел од украинските градови

Објавено

на

Градот Херсон во јужниот дел на Украина, за кој Русија тврди дека е под нејзина контрола, ќе премине кон користење на рубљата од 1-ви мај, објавија руски државни медиуми. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Доларот опасно му се приближува на еврото!

Објавено

на

Еврото утринава падна на најниско ниво во последните пет години од 1,05890 долари, откако руски „Газпром” соопшти дека ќе го прекине снабдувањето со гас за Полска и Бугарија. Падот под 1,06 долари за прв пат по пет години во однос на генерално силниот американски долар доаѓа поради зголемената загриженост околу енергетската безбедност и забавувањето на растот во Кина и Европа. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Злато има, но нема кој да го купи!?

Објавено

на

Започнувањето на конфликтот помеѓу Русија и Украина предизвика висок пораст на цената на нафтата, но покрај нафтата, висок пораст бележи и најблагородниот метал – златото. (more…)

Продолжи со читање


Популарно